Napról napra jól követhetően cseperedik a mi kis államháztartási hiányunk, lassan ott tartunk, hogy nem látjuk a tetejét, mint a mesebeli paszulynak. Hírek szerint ma Brüsszel olyan deficitszámot közöl 2005-re, amivel még a legpesszimistább hazai elemzők sem hozakodtak elő az elmúlt hónapokban, pedig őket nem kell félteni, ha meg kell nyomni a ceruza végét. Állítólag 8 százalékos hiányt prognosztizál majd az EU, ráadásul azon elszámolási módszer szerint, amelyet az euróbevezetés során figyelembe vesznek. Nem mernék rá megesküdni, hogy a brüsszeli szám már minden szóba jöhető kiadást tartalmazni fog: a konyhakerti hasonlatnál maradva ugyanis gombamód szaporodnak a költségvetés háza táján a deficitnövelő tételek, és ezek láthatóan a Pénzügyminisztériumot is rendre meglepik.
Hogyan lesz 2008-ra 3 százalékos a deficit? Évenként 1,6-1,7 százalékpontot kellene vágni, úgy, hogy jövőre választási év lesz, vagyis talán érdemesebb úgy gondolkodni, hogy legalább 2-2 százalékpont mínuszra lesz szükség 2007–2008-ban. Amit el kell hitetni a piaccal is; na, erre a mesére még én is kíváncsi vagyok...
