Csaknem 30 milliárd forinttal javulhat a központi költségvetés év végi egyenlege az egy hónappal ezelőtti pénzügyminisztériumi prognózishoz képest, a tb-alapok mérlege viszont hasonló mértékben romlik, így összességében nem változott a tárca pénzforgalmi előrejelzése. A tegnap publikált államháztartási havi jelentésből kiderül, hogy a szeptemberi 63 milliárdos deficit után októberben 46,05 milliárdos hiányt vár a PM, vagyis az év utolsó két hónapjában mintegy 83 milliárd forinttal kell lefaragni a deficitet ahhoz, hogy teljesüljön az éves 1022,7 milliárdos terv.
Ráadásul november a tárca szerint (is) szintén deficites hónap lesz, vagyis az utolsó hónapban vélhetően 100 milliárd forintnál nagyobb szufficitet kell produkálni.
Az már csak a számok tüzetesebb vizsgálatából derül ki, hogy egy hónap alatt tovább csökkent az adókból várható bevétel: a legfrissebb prognózis szerint több mint 31 milliárd forinttal várnak most kevesebbet, mint szeptember közepén, amiért elsősorban a fogyasztási adók okolhatók. Áfából például 1858 milliárd forint jelenleg a cél; a 2006-os költségvetési tervekben ennél 71 milliárd forinttal szerepel nagyobb összeg, miközben a felső áfakulcs 5 százalékpontos csökkentése önmagában 200–250 milliárd forint bevételkiesést okoz, és ha úgy számolunk, hogy a fogyasztói árakban teljes mértékben megjelenik az adócsökkenés, akkor is erősen felültervezettnek tűnik ez a bevételi előirányzat. Javítottak viszont csaknem 19 milliárd forintot az állami vagyonból származó bevételi terven; az előző hónapban egyébként az MFB 3 milliárd forintot fizetett be osztalékelőlegként, és az ÁPV-től is befolyt 0,2 milliárd.
Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára változatlanul teljesíthetőnek tartja az idei pénzforgalmi terveket, és a jövő évivel kapcsolatban sem gondolja, hogy azokon módosítani kellene, ahogy azt az ellenzék javasolja. Megerősítette továbbá, hogy ha megvalósul a jövő évi 4,7 százalékos eredményszemléletű terv, akkor 2008-ra teljesülhetnek az euróbevezetés kritériumai.
