A jövő évi agrárköltségvetés 22 százalékkal, 400,3 milliárd forintra nő az idei 328 milliárdról. Akkor azonban, ha azokat a korrekciós tételeket is hozzászámoljuk, amelyek közvetlenül nem kerülhettek bele (mint például a tartalékképzés, illetve a valutaárfolyamok közötti különbség), 412 milliárd forint mozgásteret biztosít az agrártárca számára – mondta Gráf József szakminiszter a napokban. A 2006-os agrárbüdzsé 60 százaléka, 239,3 milliárd forint már uniós forrás, míg a hazaiak 161 milliárd forintot tesznek ki – az idén ez az arány gyakorlatilag azonos volt.
A növekedésből adódik, hogy jövőre átlagosan kétmillió forint támogatás jut egy gazdálkodónak, szemben az idei 1,6 millió forinttal. Ez annyit jelent, hogy egy gazdálkodó jövőre az idei éves minimálbér mintegy háromszorosát kapja csupán meg támogatásként. Nem fordul elő többé, hogy az uniósnál amúgy is kevesebb támogatást jókora késéssel kapják meg a magyar gazdálkodók – ígéri Gráf, aki szerint ennek érdekében a tárcánál megtették a szükséges lépéseket, az uniós kifizető ügynökség „felpörgött” a feladatok végrehajtásához. Az uniós támogatások időben való kifizetése azért is lényeges kérdés, mert a jövő évi agrárbüdzsé felét, 200 milliárd forintot a területalapú támogatások tesznek ki, amelyekből 109 milliárd forint az uniós rész (SAPS), 91 milliárd forint pedig ennek nemzeti kiegészítése (TOP UP).
Agrár- és vidékfejlesztésre – a kifutó SAPARD, az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) és a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) céljaira – összesen 113 milliárd forint jut jövőre, míg konkrét nemzeti támogatásra a tavalyinál négymilliárddal több, 54 milliárd forint.
