Rácz Jenő egészségügyi miniszter pénteken a nyilvánosság előtt is bemutatta az úgynevezett Nemzeti Influenza Pandémiás Tervet, amely a madárinfluenza-járvány elhárítását, illetve az esetlegesen már kitört járvány megfékezését segíti. A kormány a terv egy részét a múlt héten oldotta fel a titkosítás alól, főként azért, mert a romániai és törökországi események miatt több téves és félreértelmezett információ kapott szárnyra. A terv tartalmazza a felkészülésben és a pandémia felszámolásában kiemelt szerepet betöltő szervezeteket és azok közreműködésének jogi kereteit. Az is szerepel benne például, hogy tömeges fertőzés esetén a betegeket első lépésben nem a rendelőkben, hanem a lakásukon látnák el. A kórházaknak a fertőző osztályokon kívül – ha szükséges – növelniük kell az ágykapacitást és a fertőzötteken kívül csak azokat a betegeket tarthatják bent, illetve fogadhatják be, akiknek sürgős orvosi ellátásra van szükségük.
Napokon belül kiderül, hogy alkalmas-e humán felhasználásra a Magyarországon kifejlesztett vakcina. Ez az oltóanyag egyelőre nem engedélyezett, mivel még a klinikai kísérlet stádiumában van – mondta a NAPI Gazdaságnak Molnár Kornélia helyettes tisztifőorvos, aki szerint a vakcina alkalmas lehet baromfiak beoltására is. Ezzel együtt már Magyarországon van a humán megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszer. A védekezésre eddig egymilliárd forintot költött az állam.
Bár a madárinfluenzát a vadmadarak is terjeszthetik, egyelőre nem korlátozzák a vadászatot Magyarországon – mondta Süth Miklós főállatorvos. Az év végéig 11 ezer madáron, ezen belül kétezer vadmadáron végzik el az ellenőrző vizsgálatokat. Süth szerint Romániában viszont elképzelhető, hogy hoznak olyan intézkedést, amely tiltja vagy korlátozza a vadászatot.
