BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre indulhat a kétciklusú képzés

2005. október 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap az Országgyűlés elfogadta a felsőoktatási törvény módosítását, így 2006-ban indulhat a bolognai folyamatnak megfelelő kétszintű képzés a felsőoktatásban. A tízoldalnyi módosítás részletesen tartalmazza a többciklusú oktatási rendszer struktúráját: az alapszintű (angolul bachelor-) képzésbe külön felvételi nélkül kerülhetnek be a diákok, azt az illető intézmény határozza meg, hogy a középszintű, vagy a felsőszintű érettségit kéri ehhez. Az alapképzés három éve után a mesterképzés két éve következik, ide már felvételizniük kell a hallgatóknak, mivel az állam nem finanszírozza az alapképzésre felvettek teljes körének a további négy szemeszteren át végzett tanulmányokat. A doktori képzést a mesterképzést elvégzett, vagyis az egyetemi szintű diplomával rendelkező hallgatók kezdhetik majd meg, szintén felvételi alapján.
A képzési és kimeneti követelményeket az oktatási miniszter szabályozza majd, az eddigiektől eltérően a képzési folyamat leírása helyett az annak során elsajátítandó készségeket, szakmai attitűdöt és általános ismereteket határozza majd meg a szaktárca vezetője, vagyis output-, és így piacorientált szabályozásra lehet számítani. A felsőoktatási törvény továbbá kitér a kreditrendszer alkalmazására is, amelynek köszönhetően elviekben bővül az intézmények közötti átjárhatóság lehetősége, de foglalkozik a külföldi, illetve belföldi intézménnyel folytatható közös képzések lehetőségével is.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet