BUX 139057.63 -0,18 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egészségünkre!

2005. október 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A térségben is terjedő – Magyarországon egyelőre nem észlelt – madárinfluenza kapcsán a politikusok nem győzik hangoztatni, hogy a román–magyar, sőt a magyar–magyar hatóságok között fokozottabb az információáramlás. Azaz, csapataink harcban állnak, bár, mint mondják, a térségben csupán állat-egészségügyi (és nem humán egészségügyi) kérdésről van szó. Azt is sietve hozzáteszik, hogy ha nálunk valamely baromfiállományban felbukkan a betegség, ott irtani kell, ami kártérítéssel jár. Azt már eddig is jogszabály rögzítette, hogy a madárinfluenza kapcsán elrendelt állományirtás esetén kártérítést kell fizetni a termelőnek, ugyanúgy, mint a baromfipestis esetén. Csakhogy: a legutóbbi ilyen eset idején a kártérítés csak addig járt, amíg futotta rá a pénzből, amikor elfogyott, megszűnt a baromfipestis is. Mi a garancia rá, hogy nem lesz így most is? – vetik föl a termelők, akik közül tegnap nem sikerült találnunk egyet sem, aki szívesen nyilatkozott volna a madárinfluenza kapcsán. Leginkább azzal védekeznek, hogy a szabadtartásos módon nevelt állományok esetében nem is lehet százszázalékos védettségről beszélni, nem beszélve arról, hogy csak addig tudnak nyújtózkodni, amíg a takarójuk ér, vagyis bizonyos beruházásokra nincs pénzük. Ennek kimondását ugyanakkor azért nem vállalják, mert attól tartanak, hogy a nagy hisztériakeltés kapcsán a hiányosságok miatt rájuk száll majd a hatóság. Eddig volt az EU-csatlakozást is érintő szakmai kérdés ez az ügy. Innentől kezdve már politikai is...

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet