Ahogy a mezőgazdaság egészében, a borászatban is jellemző a feketefoglalkoztatás. A bortermelésben praktikus és tradicionális okokból egyaránt gyakori, hogy szomszédok, barátok kölcsönösen besegítenek egymásnak szüret idején – az általuk végzett tevékenységet azonban az alkalmi munkavállalói könyv nélküli napszámosokéhoz hasonlóan nem ismeri el az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főbizottság (OMMF). A jogszerűtlenül alkalmazott munkások után fizetendő büntetés fejenként a minimálbér ötszöröse – ami a munkáltatót terheli –, a külföldi munkavállalóra pedig az országból való kiutasítás vár. Az idén 115 ügyet vizsgált az OMMF a bortermelés területén, 155 alkalmazott esetében történt konkrét intézkedés. Százharmincegy dolgozó ügyében munkaügyi bírságot szabtak ki. A munkaügyi bírság összege 2005-ben eddig 1 150 000 forint volt.
A napszámosmunkára Magyarország nagy részén már nincs elegendő jelentkező, így a szőlősgazdák gyakran kényszerülnek illegálisan vendégmunkásokat alkalmazni szüret idején. Valamelyest „fehéríti” a foglalkoztatási helyzetet az a rendelkezés, amely szerint augusztus 1-jétől 60 napig munkavállalási engedély nélkül is lehet már külföldieket foglalkoztatni mezőgazdasági idénymunkára megfelelő munkavállalói könyv birtokában. Ugyanakkor a kék vagy zöld könyv sem jelent biztosítékot a legális foglalkoztatásra, mivel kiváltása a munkavállalók felelőssége még a munkába állás előtt, de sok esetben elmulasztják ezt megtenni. A munkáltatók sem mindig ragaszkodnak hozzá, hogy fizethessék az esetenként 200, 400, illetve 600 forintos közteherjegyet, inkább csak reménykednek, hogy elmarad az ellenőrzés. Az alkalmi munkavállalói könyv a munkanélküli-segély ideje alatt, illetve azt követően még egy évig érvényes, és az azzal végzett munka beleszámít a nyugdíjalapba. A valós viszonyokat figyelmen kívül hagyó szabályozás 30 forintos kilónkénti szőlőár és 50 forintos literenkénti borár mellett a tönk szélére sodorja kistermelők tömegeit – mondta lapunknak Somogyi László János soltvadkerti hegybíró.
