A magyar utazók már megtanultak együtt élni a terrorfenyegetettséggel – mondta Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utasközvetítők Szövetségének elnöke. Így a vasárnapi bali robbantások sem vetik vissza számottevően az utazási kedvet, már csak azért sem, mert a terrorcselekmények hatása rendszerint rövid távon jelentkezik, a téli üdülések szezonja pedig még nem kezdődött el. (Évente közel ötvenezer magyar utazik télen pihenni, ez a külföldre irányuló turizmus 5–7 százalékát jelenti. Ebből Bali szigete 1-2 ezer magyart lát vendégül szezononként.) Az észak-afrikai térség és Törökország – amelyek az utóbbi években szintén robbantások színhelyei voltak – rendkívül népszerűek a hazai turisták körében. A tapasztalatok szerint a korábbi terrorakciók ellenére sem csökkent az érdeklődés ezen helyszínek iránt. Az egyre gyorsuló immunizálódás világszinten is megfigyelhető. Míg az egyiptomi idegenforgalomnak három évre volt szüksége, hogy kiheverje az 1997-es luxori robbantás okozta sokkot, az idén nyáron elkövetett sharm-el-sheikhi merénylet hatása máris lecsengett, s ismét igen jelentős számban érkeznek a pihenni vágyók – állítják a szakemberek.
Kárpáti Péter, a Quaestor Travel stratégia-marketing divíziójának vezetője azzal magyarázta a délkelet-ázsiai országok iránti töretlen érdeklődést, hogy az ide utazók között az átlagnál nagyobb arányban találhatók magasabb jövedelmű, kockázatvállaló emberek, akik könnyebben dolgozzák fel az egyre szaporodó merényletek okozta hatásokat. Az utazási irodák ezzel együtt is kellő óvatossággal járnak el Kárpáti Péter szerint, és érdemes figyelembe venni a Külügyminisztérium ajánlásait is. Utóbbi mellett a sajtó hat leginkább az utasok reakcióira – közölte Gyarmati Ferenc, az Aeroviva tulajdonosa, aki szerint gyakoriak a téveszmék a világszerte óriási érdeklődést kiváltó események körül.
