Az elemzői konszenzushoz (NAPI Gazdaság, 2205. szeptember 29., 1–2. oldal) közeli folyó fizetési mérleghiányról számolt be a jegybank pénteken: a második negyedévre a szakértők 1,688 milliárd euró deficitet vártak, az MNB 1,701 milliárd eurót számolt. Az egy évvel korábbihoz képest 548 millió euróval javult a folyó fizetési mérleg egyenlege. A szezonális hatásoktól megtisztítva a deficit csökkent az első negyedévi 1,667 milliárd euró után, értéke 1,511 milliárd euró lett. Az adat különösebb felfordulást nem okozott, a piac érdemben nem reagált a fizetési mérlegre, igaz, aggodalomra ennél komolyabb okai lehetnek a befektetőknek.
Továbbra is két ellentétes folyamat jellemzi a fizetési mérleget: az egyik a javuló külkereskedelmi hiány – amiben szerepet játszik a 2004. második negyedévbeli erős import az EU-csatlakozáshoz kapcsolódóan –, a másik az erősebb kiáramlás a jövedelemsoron. Folytatódtak a korábbi trendek – véli Török Zoltán, a Raiffeisen értékpapír-elemzője. Bejöttek azok a várakozások, amelyek szerint a második negyedévben romlott a fizetési mérleg, s ez elsősorban a jövedelemegyenleg romlásának tulajdonítható, ahol megjelent a magas osztalékfizetések hatása. Ennek azonban alapvetően módszertani okai vannak, s a következő két negyedévben ilyen mértékű hatással nem kell számolni. Az idegenforgalom bevétele tovább erősödött – többnyire a fapados turizmus dinamikus növekedése miatt –, az egyenleget azonban csökkenő mértékben javította. Az áruforgalom egyenlege ebben a negyedévben is javult az egy évvel korábbihoz képest.
