BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javulhatnak a horvát piaci feltételek

2005. október 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Azt, hogy miként befolyásolja néhány év múlva a kétoldalú kapcsolatokat Horvátország EU-tagsága, ma még csak általánosságban jósolni lehet, ám bizonyára jót tesz nekik – véli Sült Tibor, a zágrábi magyar kereskedelmi iroda vezetője. A csatlakozási tárgyalások megkezdésével hosszú folyamat kezdődhet, amely a jogharmonizáció során átláthatóbbá, kiszámíthatóbbá teszi a horvát piaci feltételeket a magyar exportőrök és befektetők számára.
Megfigyelők szerint Zágráb uniós tagságával bizonyosan javulnak a magyar–horvát gazdasági kapcsolatok, mivel bár a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodás helyébe Budapest tavaly május elsejei csatlakozásával az EU és Horvátország közti kereskedelmi megállapodás lépett, ez az ipari termékek gyakorlatilag vámmentes kereskedése mellett az EU-ból származó – köztük a magyar eredetű – mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékeket jó részét vámok terhelik, miközben a hasonló horvát termékek vámmentesen juthatnak be az EU egységes piacára. Horvátországba jelenleg évente több mint 1100 magyar cég viszi ki áruit, illetve 400 importál onnan. A magyar kivitel – a szabadkereskedelmi megállapodás és az exportösztönzés hatására – 2000–2003 között euróban mérve átlagosan évi 25 százalékkal nőtt. Tavaly még gyorsabb, 51 százalékos növekedés volt: az 570 millió eurós kivitel ötszörösen haladja meg a horvátét, így 462 millió euró, rekordméretű magyar aktívum keletkezett.
Magyar befektetők 1993 és 2004 között mintegy 930 millió dollárt fektettek be Horvátországban, az utóbbi években gyorsan bővülő dinamikával. Az invesztíciók felölelik a termelési, kereskedelmi, idegenforgalmi és szolgáltatási szférát, mind a privatizáció, mind a zöldmezős beruházások körét. Magyarország 2003-ban – a Mol Rt. 505 millió dollár értékű befektetésével – a horvátországi befektetők sorában a negyedik helyre lépett. A Dunapack Zágráb közelében 23 millió euró befektetésével 140 főt foglalkoztató zöldmezős hullámpapírgyártó üzemet épített. A múlt év decemberében az OTP 236 millió euróért kivásárolta a hetedik legnagyobb horvát bank, a Novabanka részvényeinek 95,6 százalékát.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet