BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúszik az eurócsatlakozás

2005. szeptember 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elképzelhetetlen, hogy az ország hivatalos fizetőeszköze már 2010-től az euró lehessen – mondta Járai Zsigmond, az MNB elnöke Tatabányán. Az elnök az államháztartás 2005-ös GDP-arányos hiányát 7 százalékosra taksálta szemben a kormány tegnap bejelentett új, 4,7 százalékos céljával. Bár a kormányzat részéről Veress János pénzügyminiszter tegnap még mindig az ERM–2 követelményeinek 2008-as teljesítéséről beszélt, a piacok és az elemzők többsége Járai mellé sorakozik fel. A piacok sem a forward, sem pedig a swap árazásokban nem számítanak az európai deviza 2010-es bevezetésére – most 2013-2014 a legvalószínűbb időpont. A 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány 2008-as teljesítéshez nincs hiteles fiskális pálya – vélekedik Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. Zsoldos István, a Goldman Sachs elemzője továbblép, szerinte 2012 sem lehet hihető, mivel az ezzel összefüggő „maastrichti” év 2010, ami ugyancsak választási év minden költségvetési vonzatával együtt. Ezt figyelembe véve az elemző 2014-et látja elérhetőnek, ám ezt szerinte a kormány nem fogja kommunikálni, így fennáll annak veszélye, hogy a következő adminisztráció hivatalba lépéséig nem is lesz hihető céldátum. Jó eséllyel nem lesz magyarországi euró 2012 előtt – mondta Daróczi Andor, az MKB Bank szakértője. Szerinte kormányváltás esetén 2013, ennek elmaradása esetén 2012 a valószínűbb.
A piacok a bejelentéseket meglehetős „rosszallással” fogadták, az állampapír-piaci hozamok hozzávetőleg 20 bázisponttal emelkedtek, a forint pedig markánsan gyengült. Ez a reakció az elemzők egy részéből meghökkenést váltott ki, mivel semmi újdonság nem történt, a piac régóta várta a beismerést, illetve a kormány által kommunikált eurócsatlakozás hihetősége tisztán látszik az árazásokból. Általános vélemény szerint az állampapírpiacokon sem a mostani bejelentések, sem pedig a jelenleg árazott csatlakozás vállalása esetén nem kell különösebb megzuhanástól tartani, sokkot nem kapott a piac, a magyar deviza – a céldátummal kapcsolatos kommunikáció helyreállását követően – feltehetően 250 forintos eurójegyzés környékén stabilizálódik.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet