BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negyvenezres túlfoglalkoztatottság a központi közigazgatásban?

2005. szeptember 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Legalább 20-25 százalékos létszámleépítés indokolt a központi közigazgatásban – mondta Sárközy Tamás kormánybiztos egy konferencián tegnap. A létszámleépítés nagyjából negyvenezer embert érintene, a feleslegessé vált munkaerőt a közszféra és a regionális közigazgatás szívná fel. A kormányzati szervezeti rendszer modernizációjáról szóló jelentés – amelyet Demján Sándor a magyar politikai elit elleni vádiratnak nevez – szerint a központi kormányzati irányítás nem hatékony, összstratégia helyett csak tárcastratégiák vannak, és színvonala az utóbbi nyolc évben folyamatosan romlott. Ezen időszak alatt a vezetők száma a közigazgatásban megduplázódott, miközben a feladatok mintegy 50 százalékos csökkenése ment végbe az államigazgatás tulajdonosi irányítói funkciójának elveszítésével, amit csak részben helyettesítenek olyan új feladatkörök, mint a piac- és versenyszabályozás vagy a fogyasztóvédelem.
Sárközy professzor a kormányzati struktúra modernizációjának jegyében normatív alapon határozná meg például az országos hatáskörű szervek körét: csak az lehet országos hatáskörű szerv, amelyet a törvény annak nyilvánít – ez a jelenlegi hatvanból húsz, a többi esetében meg kell nézni, indokolt-e a státus, amit egy hatásköri felülvizsgálat követne. A minisztériumok kapcsán nem a számbeli csökkentés lenne fontos – a jelenlegi 15 helyett 12 szerepel a jelentésben –, hanem struktúrájuk átalakítása.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet