A kormány az év végéig eldönti, hogy tartható-e az euró bevezetésének jelenlegi 2010-es céldátuma – jelentette ki Gyurcsány Ferenc kedden a Klubrádióban. Beindult a kormányzati kommunikációs gépezet: miután a pénzügyminiszter elismerte, hogy nem tartható a jövő évi deficitcél – azaz a konvergenciaprogram is izmos csapásokat kap – (NAPI Gazdaság, 2005. szeptember 26., 1–3. oldal), Gyurcsány Ferenc tegnap a Klubrádióban a 2010-es eurócsatlakozás felülvizsgálatát helyezte kilátásba. Úgy tűnik, hogy a kormányzat is elismeri, ami már sok, különböző forrásból napvilágot látott: komolyan számolnia kell az európai deviza magyarországi bevezetésének csúszásával – többen 7 százalékot meghaladó idei hiányról beszélnek. A Reuters által idézett elemzői vélemények szerint megkezdődött a piac trenírozása a kedvezőtlen hírek feldolgozására. A miniszterelnök az autópálya-finanszírozás kapcsán vélekedett úgy, hogy az építéseket a hiány növekedése ellenére is folytatják. Gyurcsány szerint mérlegelni kell, „mi a jobb az országnak, a gazdaságnak: egy erős, gyors hiánycsökkentés, de akkor itt az euró 2010-ben, vagy egy nyugodtabb átmenet?”. Szerinte erre az elemzések eredményeként az év végéig talán meg is lehet adni a választ. Technikailag megvalósítható lenne a tervezett bevezetés-fogalmazott a kormányfő a Reuters szerint.
A kormányfő ezek szerint a deficit idei brutális növekedését alapvetően az autópálya-elszámolással hozza összefüggésbe. Elemzők már korábban is úgy vélekedtek, hogy a konvergenciaprogram befutásában marginális szerep jut az autópályapénzek könyvelésének, az államháztartás magas hiányát nem lehet a sztrádaépítésre kenni, sokkal inkább szerkezeti problémákra. Megoszlanak a vélemények arról, hogy a kormány valóban megváltoztatja-e a bevezetés céldátumát, mindenesetre amennyiben igen, azt mielőbb kommunikálni kellene az új dátummal együtt, a piacok számára ugyanis a bizonytalanság a legrosszabb üzenet.
