BUX 139297.19 0,0 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Dinamikusan nőtt a lakossági hitelállomány

2005. szeptember 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A háztartások hitelállománya augusztusban közel két éve nem látott mértékben nőtt – derül ki az MNB legújabb adataiból. A 92,4 milliárd forintos gyarapodásból valamivel erőteljesebben vették ki részüket a fogyasztási, mint a lakáshitelek. Az ingatlankölcsönöknél regisztrált 41,2 milliárdos állománynövekedés így sem számít rossz eredménynek. Aggasztó lehetne viszont, hogy a jókora hitelfelvétel a lakossági betétek 4,5 milliárd forintos csökkenése mellett zajlott – az utóbbi időben azonban egyre nyilvánvalóbb, hogy a lakosság megtakarítói pozícióját nem tükrözik egyértelműen a pénzintézeti adatok. A bankbetétek helyét ugyanis kezdik átvenni egyéb (befektetési alapokhoz kapcsolódó) instrumentumok. Augusztusban sem állt meg a devizaalapú konstrukciók menetelése, a hitelállomány bővülésének 82,5 százalékát tette ki a deviza. Így a háztartások hiteleinek már 22,5 százaléka devizaalapú. Érdekes módon a magánszemélyek most már nemcsak a hiteleknél, hanem a betéteknél is a korábbinál jobban kedvelik a devizát, a devizabetétek nagysága ugyanis több mint hatmilliárd forinttal nőtt. A hitel/betét fedezettségi mutató így is 77 százalékos (májusban ez az érték még meghaladta a 100 százalékot).

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet