BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hárommilliárdot hozhat a luxusadó

2005. szeptember 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan harmincezer embert érint a 2006. január elsejétől érvényes luxusadó, amelyet a százmillió forintnál nagyobb értékű ingatlanok után kell befizetni – mondta Batiz András kormányszóvivő. Az adó mértéke a százmillió forint feletti rész fél százaléka, az így keletkező bevétel egy- és hárommilliárd forint közé tehető, ami a helyi önkormányzatot illeti. A tulajdonos bevallást készít ingatlanja értékéről, a fizetendő adó mértékét az adóhatóság állapítja meg. A négyzetméter szerinti árak területenként különböző intervallumban mozognak, ezen belül az önkormányzatok mérlegelhetnek az adott ingatlan értékének becslésekor, figyelembe véve bizonyos korrekciós tényezőket. Az adót évente két részletben – március, illetve szeptember 15-éig – kell befizetni (új építésű ingatlanoknál a használatbavételt követő év elején lép életbe). A kormányszóvivő szerint az adó bevezetése nem jár pluszköltséggel. Az új adónem elvi alapja a vagyonarányos közteherviselés, a tehetősebbekre háruló nagyobb felelősség – kérdés azonban, hogy több lesz-e szociális gesztusnál. Mivel a kétszeres adóztatás elkerülése végett a helyi adóból levonható, azokon a helyeken, ahol már bevezették az ingatlanadót, a többletbevétel minimális lesz. A bevétel az önkormányzatot illeti, így az maga dönthet, hogy bevezeti-e az újabb terhet, és kérdéses, hogy az érintett mintegy száz önkormányzat közül hány vállalja ezt fel polgáraival szemben – különösen választások előtt.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet