BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiányosságok az önkormányzatok működésében

2005. szeptember 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mind a bevételek, mind a kiadások meghaladták az előző évit, a fejlesztésre szánt hányad ugyanakkor csökkent a működési kiadások, különösen a szociálpolitikai juttatások növekedése miatt – derül ki az Állami Számvevőszéknek a helyi és helyi kisebbségi önkormányzatok 2004-es gazdálkodásának ellenőrzéséről készített jelentéséből. A 2001 óta folyamatosan növekedő központi költségvetési támogatások ellenére – amelyek az átengedett személyi jövedelemadóval együtt 21 százalékkal haladták meg az előző évit – továbbra is fedezet nélkül maradtak a kormányprogramból adódó bér- és szociálpolitikai többletkiadások. Az ellenőrzöttek (371 helyi és 150 helyi kisebbségi önkormányzat) fele nem tett eleget a gazdaságiprogram-készítési kötelezettségnek – a mulasztásban azonban szerepet játszott, hogy a gazdasági program tartalmára nincs kötelező előírás, még módszertani ajánlás sem. A vagyont érintő döntések meghozatalakor az önkormányzatok csaknem negyede nem tartotta be az előírt szabályokat: vagy nem állapítottak meg értékhatárt, amely fölött versenytárgyalást kell kiírni, vagy irreálisan magas összegben határozták meg ezt a határt, így a képviselő-testület eltekinthetett a nyilvános pályáztatástól. Az adókat illetően az eredmények megfeleltek az országos tendenciáknak, elsősorban a helyi vállalkozókat terhelték – az adóbevételek 85 százaléka iparűzési adóból származott. Mindössze egy város (Zalakaros) és ötven község végezte el a törvényi előírásnak megfelelően a középületek akadálymentesítését.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet