Az Alkotmánybíróság (Ab) szerint a 13. havi fizetés rossz megoldások sorozata. A testület szerint alkotmányellenesek a 13. havi fizetésre vonatkozó egyes rendelkezések, ezért azokat megsemmisítette – írja a privatbankar.hu az MTI-re hivatkozva. Az Ab részben megsemmisítette a közszféra illetménytörvényeinek azon rendelkezéseit, amelyek az egyhavi különjuttatásra (13. havi illetményre) való jogosultság feltételeit határozták meg. A határozat szerint önkényes, és ezért alkotmányellenes az a megkülönböztetés, amely a foglalkoztatottakat a fennálló jogviszonyuk alapján megillető juttatást ahhoz a feltételhez köti, hogy a jogviszony meghatározott napon – január 1-jén – fennáll-e. Az Ab kimondta, hogy a törvényhozó a megfelelő átmeneti szabályokat sem alkotta meg a 13. havi fizetés „nulladik” havi fizetéssé való átalakításakor, és ennek következtében az új szabályozás tavaly hátrányosan érintette azokat, akiknek a jogviszonya év közben szűnt meg.
