BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokkal több jut az agráriumnak

2005. szeptember 1. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar mezőgazdaság az idei 328 milliárd forinttal szemben több mint 400 milliárd forintra számíthat jövőre, így az egy gazdára jutó támogatás az ez évi átlag 1,6 millió forintról több mint 2 millió forintra emelkedik – közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a 74. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítás (OMÉK) megnyitóján. (Korábban voltak olyan hírek, hogy az agrárbüdzsé jövőre 60 milliárd forinttal kevesebb lesz, mint az idei, zárolás utáni keret – NAPI Gazdaság, 2005. július 27., 3. oldal). A kormányfő emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években a mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre fordítható költségvetési pénzek folyamatosan és jelentősen növekedtek (megfigyelők szerint az idén 12 százalékkal), s hangsúlyozta: jövőre a mezőgazdaság az 5-6 gazdasági prioritás egyike lesz.
Hogyan lehet ezt a prioritást a gyakorlatban érvényesíteni? – teszik fel a kérdést az elemzők. A vidékfejlesztési források átcsoportosításának engedélyezéséig az idén csak néhány milliárd forint volt a szabadon elkölthető agrár-költségvetési keret – emlékeztetnek a szakértők –, nem utolsósorban a több tíz milliárdos determinációk (az áthúzódó támogatások ez évben aktuálissá váló kifizetési kötelezettségei) miatt. Jövőre pedig legfeljebb 15 milliárd forint szabadon elkölthető pénz jutna agrárcélokra, ugyancsak a fenti okokból, mivel az agrártámogatások jó részét ma már az EU fizeti. A jövő évi magyar agrárköltségvetésben ennek ellenére minden bizonnyal lesz forrás a sertés-, a baromfi- és a tejágazat EU-konform támogatására, a minőség jegyében. Az azonban továbbra is nonszensz – vélik az elemzők –, hogy az agrártárca egy sor támogatási jogcímet fogadtatott el Brüsszellel, kihasználásukra azonban nincs forrás. Pásztohy András, az agrártárca politikai államtitkára két éve – még az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága alelnökeként – úgy vélte, hogy 2005-ben 400 milliárd forint körüli agrárbüdzsére volna szükség, így 2006-ra mintegy 450 milliárd forinttal lehetett volna kalkulálni, a betervezhető növekményeket figyelembe véve (NAPI Gazdaság, 2004. augusztus 17., 4. oldal).

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet