Egyre nagyobb rangot jelent az idén most pénteken kora délelőtt rajtoló balatoni Kékszalag vitorlásverseny, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy versenyről versenyre nagyobb erőket mozgatnak meg a trófea elnyeréséért. A legrégebbi európai tókerülő vitorlásversenyen – először 1934-ben rendezték meg, a háború évei kimaradtak, így a mostani sorrendben a 37. Kékszalag lesz – ebben az évben három-négy milliárd forintot tesz ki a rajthoz álló hajók összértéke. Az esélyes hajók komoly technológiai fejlesztések eredményei, az előzetes esélylatolgatások alapján a végső sikerre reálisan aspiráló vitorlások értéke több tíz millió forintot is elér. A Kékszalag elhódítására az egyik legesélyesebb egység, a Lisa nevű, Olaszországban 1997-ben épített vitorlás beszerzési ára 450 ezer német márka volt (a német márka árfolyama az euró bevezetésének idején 125 forint körül mozgott). Soponyai Géza, a másik esélyesnek tartott hajó, az Arcadom építője és tulajdonosa szerint vitorlásának megépítése hozzávetőleg 50 millió forint körüli összeget emésztett fel (az Arcadom a Nautic Boat Kft. műhelyében készült).
Kerekes Kázmér, a Magyar Vitorlás Szövetség (MVSZ) főtitkára lapunknak elmondta, hogy 400 körüli induló egységgel számolnak, közöttük nem kizárt külföldiek felbukkanása sem. A hajók nevezésének feltétele a biztosítás megléte, enélkül nem állhat rajthoz senki. A verseny megrendezését részben az MVSZ, részben pedig szponzorok támogatják. A szűken vett rendezési költségvetés – amely a rendezők díját, a kommunikációt, a rendező- és mentőmotorosok díját és üzemanyagköltségeit foglalja magában – 3 millió forintot meghaladó összeget tesz ki, ennek jelentős részét fedezik a nevezési díjak. A Kékszalaghoz kapcsolódó parti események finanszírozásában nagy szerepet vállalnak a támogatók, pontos összegről a főtitkár nem számolt be.
