Az államháztartási törvény alá tartozó intézmények pénzellátásából adódóan a kötelezettségvállalás nem haladhatná meg az egyhavi dologi kiadást, ennek ellenére az év elején csak 21 kórházról lehetett kijelenteni egyértelműen, hogy nincs eladósodási fázisban – derül ki egy vizsgálatból, amelyet a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) készített a szaktárca megbízásából.
E szerint 2004-ben a kórházaknál jelentős bevételkiesés alakult ki egyebek között a tavaly bevezetett volumenkorlátozás, a gyógyszerek forgalmi adójának emelése, valamint a közüzemi költségek jelentős növekedése miatt. A fekvőbeteg-ellátók árbevétele 441,1 milliárd forint volt tavaly. Emelkedtek a személyi juttatásokra és a járulékokra fordított forintösszegek, amelyek részaránya, teljes kiadás 53 százaléka, míg a dologi kiadások aránya továbbra is 39,9 százalék. A kórházak éves gyógyszerköltsége 40,6 milliárd forint volt. A tavaly megvalósított beruházások értéke 20,1 milliárd forint volt, ebből 39,8 százalék valósult meg saját forrásból.
A felmérés szerint mindössze 29 intézmény van abban a kiváltságos helyzetben, hogy a beruházásokat 100 százalékban külső forrásokból képes biztosítani. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nemrég publikált jelentése szerint a 109 önkormányzati tulajdonban lévő kórház fejlesztése olyan terhet jelent a tulajdonosoknak, amelyet saját forrásból eddig sem tudtak megoldani és a jövőben sem sikerülhet. Ugyanakkor az épületek műszaki állapotának javítása és az orvostechnológiai fejlesztés egyre sürgetőbb. Az ÁSZ által vizsgált 109 kórház épületállományának 8,6 százaléka rekonstrukcióra, 16,7 százaléka jelentősebb felújításra szorul, 5 százaléka műszaki állagromlás miatt szanálandó.
