BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túl az első kétszintűn

2005. július 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kétszintű rendszerben közel 83 ezren tettek idén érettségi vizsgát, míg a hagyományos rendszer szerint 2001 tanuló kap idén érettségi bizonyítványt – az Oktatási Minisztérium adatai szerint. Egy-egy tantárgyból több mint 12 ezren vizsgáztak, középszinten 4, emelt szinten 8 ezer diák tudását mérték fel, ezek a vizsgák jellemzően a felsőoktatási felvételihez voltak szükségesek. Előrehozott vizsgát több mint 15 ezer tanuló tett, így rájuk jövőre vagy 2007-ben egy vagy két tantárggyal kevesebb vár.
A matúrát részben az oktatási, részben a belügyi tárca finanszírozta. A középszintű vizsgákra a Belügyminisztériumnál 1,3 milliárd forintot különítettek el. A normatív támogatási rendszer az elővizsgázók magas száma miatt megváltozott az idén: eddig vizsgázónként 10 ezer forintot kaptak a középiskolák, az idén 1500 forintos előzetes normatív támogatást igényelhettek, amit ősszel további pár száz forintos összeggel egészíthetnek ki – mondta lapunknak Sipos János közoktatási helyettes államtitkár. Az oktatási tárca 1,6 milliárdos érettségi büdzséjéből a feladatsorok összeállításán és az érettségi elnökök képzésén túl az emelt szintű vizsgák lebonyolítását fedezték 180 középiskolában.
A tétellopás miatti csorbát az eddigi számítások szerint 250 millió forintért sikerült kiküszöbölni. A felügyelő tanárok óránként több mint ezerforintos díját a normatív támogatás őszi véglegesítésekor remélhetőleg szintén megkaphatják az iskolák. A tételek iskolába szállításával kapcsolatos egyedi költségek a vizsgáztató középiskolákat terhelik. A kötelező érettségi tárgyakból jövőre csak a vizsgák előtt két nappal választják majd ki a megoldandó feladatokat, majd a nyomtatás, csomagolás után csak a vizsga reggelén vehetik át a feladatsorokat az iskolák a körzeti jegyzőktől. A kevesebb diákot érintő tantárgyak esetében a körzeti jegyzők egy hétig őrzik a tételsorokat, mielőtt a vizsgák reggelén az iskolaigazgatók elszállítanák azokat.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet