Idén az ötödik hónapban meglepően kedvező külkereskedelmi adatokról számolt be a KSH. Májusban – a hivatal első becslése szerint – a kivitel értéke 3,98 milliárd, a behozatalé pedig 5,09 milliárd euró volt, ami 11,6, illetve 6 százalékos bővülés a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva – a kivitel bővülése tavaly májusban 16,6 százalékos év/év alapon. Forintban számolva a növekedés az export esetében 11, az importban pedig 5 százalékos. A külkereskedelmi mérleg ötödik havi hiánya 132 millió eurót (32 milliárd forintot) tett ki, ami 196 millió euróval kevesebb a 2004. májusi értékhez képest. A deficit lényegesen elmarad a várakozásoktól, az ING Bank 330 millió euróra számított, a Reuters konszenzusa pedig 370 milliót mutatott. A májustól májusig terjedő időszak hiánya 2,9 milliárd eurót tett ki, szemben az egy évvel korábbi 5,4 milliárddal. A májusi kivitel 76, a behozatal 69 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolították le.
Az első öt hónapban a külkereskedelmi mérleg hiánya 1,081 milliárd euró (266 milliárd forint) volt, ami 952 millió euróval (250 milliárd forinttal) kevesebb az egy évvel ezelőttihez viszonyítva. Az előzetes adatok szerint a kivitel értéke 19,173 milliárd eurót, a behozatalé 24,96 milliárd eurót tett ki. Ezzel kivitel értéke 12, a behozatalé 6 százalékkal bővült – tette közzé a KSH. Forintban számolva az export értéke több mint 7, az importé nem egészen 2 százalékkal nőtt 2004 azonos időszakához viszonyítva. Az export várhatóan továbbra is impozáns növekedést mutat, amit a májusi előzetes ipari termelési adatok, amelyek 12,2 százalékos bővülést mutatnak – is alátámasztanak. Az exportorientált társaságok versenyképességének növekedését a viszonylag szerényebb bérnövekedés is támogatja. A Budapest Economics elemzése szerint az öthavi adatok alátámasztják, hogy a külkereskedelem hiánya folytatódó csökkenést mutat az első félév során is.
