BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az adóreform jövőre nem növeli a versenyképességet

Adózási szakértők szerint legalább két év szükséges ahhoz, hogy a tervezett kormányzati lépések élénkítsék a gazdaságot.

2005. július 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

E lépések jövőre nem a versenyképesség növelése felé mutatnak – vélekedett László Csaba, a KPMG adópartnere a kormány által bejelentett „adóreformról” az Ecostat kerekasztalánál. A volt pénzügyminiszter szerint az áfa mérséklése nem jelenik meg a versenyképességben, ugyanakkor egyetértett Oblath Gáborral, a monetáris tanács tagjával abban, hogy két év múlva komoly gondok lehetnek a maastrichti inflációs kritérium teljesítésével. Oblath szerint ugyanis félő, hogy az infláció e mesterséges csökkentése visszaüt, mivel akkorra fogy el a muníció, amikor a legjobban kellene – azaz 2007–2008-ban, az ERM II előtti két év kezdetére. Ugyanakkor a kieső bevételek pótlásáról, illetve a kiadási oldal visszafogásáról eddig nemigen esett szó, és ez annak fényében, hogy a konvergenciaprogram szerint jövőre legkevesebb 300 milliárd forinttal kellene mérsékelni az államháztartás deficitjét, legalábbis komoly kérdéseket vethet fel.
A jelen lévők nagyjából egyetértettek abban, hogy a tervezett adóintézkedések hatása legalábbis kérdéses az áht szempontjából, versenyképességet növelő hatásai csak 2007-től jelentkeznek, viszont számos kérdés tisztázatlan. Az iparűzési adó felszámolását üdvözölte az Ecostat, valamint több szakértő is, ám számos aggály vetődött fel az önkormányzati finanszírozást illetően. Ráadásul a luxusadó megállapítását egyelőre homály övezi, s azt, is, hogy ki vetné ki és szedné be, valamint az elnevezése sem szerencsés. A szakértők szerint szükség volna egy olyan típusú ingatlanadóra, amelyet az értéknövekedés alapján vetnének ki.
A gazdasági szakemberek szerint az új adórendszer legyen stabil, átlátható. Ezek mellett fontos a méltányosság is, azaz a rendszer ne semmizze ki az önkormányzatokat, megalkotásakor alkalmazni kell a területi kiegyenlítés elvét, az ország különböző részein differenciálni kell az terhelést. Palócz Éva, a Kopint kutatója felvetette, hogy ki kellene jelölni azokat a változtatásokat, amelyeket jövőre biztosan bevezet a kormány, s jó néhányat el is lehetne halasztani. Oblath szerint az áfa mérséklését fokozatosan kellene elérni.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet