BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Ab elé kerülhet a gyógyszertörvény

2005. július 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfőn fogadta el a parlament az új gyógyszertörvényt, ismertebb nevén a gyógyszerpiaci rendtartást, amelynek egy paragrafusa szerint a jövőben a szakminisztériumot nem terheli az otc-készítmények árának negyedévenkénti kihirdetése; továbbá a gyártók és a nagykereskedők által adott árengedményeket a gyógyszerészek kötelesek továbbadni a vevőknek. A jogszabály azonban többértelmű és a megfogalmazása határozatlan, ezért a Magyar Gyógyszerész Kamara azt tervezi, hogy az Ab-hoz fordul – mondta a NAPI Gazdaságnak Hávelné Szatmári Katalin elnök. Véleménye szerint nem az árengedmény jelenti a problémát, az ugyanis feltehetően nem generál jelentősebb árkülönbséget, mivel komolyabb kedvezményeket a nagykereskedőktől csupán a gyógyszertárak tizede kap. Sokkal nagyobb probléma az, hogy megszűnik a kihirdetési kötelezettség. Eddig ugyanis a gyártók negyedévente kötelesek voltak a szaktárcának megküldeni az otc-szereket érintő árváltozásokat, amit a minisztérium ki is hirdetett. Most ez megszűnik; az új törvény említi ugyan, hogy a kamarának van lehetősége a kihirdetésre, ám az elnök szerint ez nem kivitelezhető akkor, ha a gyártóknak nincs tájékoztatási kötelezettségük a kamara felé. Ráadásul így november elsejétől bármely vény nélkül kapható medicina árát bármikor megváltoztathatják, aminek következtében követhetetlenné válhat a piac. Így a betegeknek nehéz lesz naprakésznek lenniük; mivel a patikaszerek árát nem reklámozhatják, csak akkor találják meg a legolcsóbb aszpirint, ha valamennyi gyógyszertárba bekopogtatnak. A kamara a mai országos értekezletén dönt, hogy az alkotmánybírák elé viszi-e az ügyet.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet