Az Állami Számvevőszék jelentése szerint a 109 önkormányzati tulajdonban lévő kórház fejlesztése olyan terhet jelent a tulajdonosok számára, amelyet saját forrásból eddig sem tudtak megoldani és a jövőben sem sikerülhet. Ugyanakkor az épületek műszaki állapotának javítása és az orvostechnológiai fejlesztés egyre sürgetőbb. A vizsgált kórházak ingatlanjainak nyilvántartási értéke 57,3 milliárd forint. A tulajdonosok 1996 és 2004 között 3,4 milliárd forintot fordítottak rekonstrukcióra, de mivel ezek részleges és szakaszos felújítások voltak, a rekonstrukciós igények folyamatosan újratermelődtek, s így az épületek műszaki állapota összességében nem javult. Az önkormányzatok a rendszerváltás óta küzdenek a tulajdonukban lévő kórházak fenntartásával, szerintük a finanszírozási rendszer nem teszi lehetővé, hogy karbantartásra és fejlesztésre költsenek. Ennek betudhatóan mára a vizsgált 109 kórház épületállományának 8,6 százaléka rekonstrukcióra, 16,7 százaléka jelentősebb felújításra szorul, 5 százaléka műszaki állagromlás miatt szanálandó. Golub Iván, a Magyar Kórház Szövetség elnöke szerint az összes kórházat tekintve is hasonló vagy ennél valamivel rosszabb lehet az arány.
A jelentés szerint az sem javít a helyzeten, hogy az önkormányzatok finanszírozására létrehozott címzett támogatások pénzügyi keretét nem határozták meg, ráadásul ezen támogatások éves üteme reálértéken csökkenő tendenciát mutat. Az elkezdett beruházásokat is forráshiány jellemezte, így a több ütemre osztott rekonstrukciók későbbi szakaszai veszélybe kerültek. A hosszabb távú stratégiai fejlesztéseket az önkormányzatok évente változó forrásszabályozási előírásai nehezítik meg.
