BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leáll az IBR kiterjesztése

2005. július 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem bővítik tovább jövőre sem az Irányított Betegellátási Rendszert (IBR) – derül ki egy június végén hozott kormányhatározatból. Az eddig modellkísérletként futó program tavaly még abszolút befutónak látszott a Medgyessy-kormány egészségügyireform-terveiben, de a kormányváltást követően jelentősen vesztett népszerűségéből. Tavaly a rendszerben kétmillió lakos vett részt, ezt az első tervek – a még októberben benyújtott költségvetési tervezet – szerint az idén 5 millióra bővítették volna, végül is csupán 500 ezerrel nőtt az ellátottak száma. A tavasszal bejelentett 21 egészségügyi lépés azonban világossá tette, hogy az IBR-nek mennie kell. A legnagyobb vád ellene az volt, hogy bár az országos kiterjesztést tervezték, a modellkísérletként próbaüzemben működő rendszerről nem születtek megfelelő hatástanulmányok, összegzések, illetve azok, amelyek elkészültek, nem bizonyították egyértelműen a rendszer hatékonyságát.
A mostani kormányrendelet elrendeli, hogy január elsejét követően ne történjen további bővítés. Ugyanakkor határoz arról is, hogy készüljön jelentés a tapasztalatokról, elsősorban a háziorvosi prevenciós programokról, a betegútkövetés folyamatossá tételéről, illetve a szűrési és gondozási tevékenységekről. Ez megerősíti Schvarz Tibor, a parlament egészségügyi bizottságának elnökének azon korábbi kijelentését, miszerint az IBR pozitívumait – prevenció, gondozás, betegútkövetés – meg kell tartani és 10 millió lakosra kiterjeszteni, ám a rendszer komplex átvételre nem alkalmas.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet