BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túl a GDP-növekedés mélypontján?

2005. június 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szakértők várakozásai szerint az idei első negyedévben a 12 hónapra visszatekintő gazdasági növekedés lassulása elérte mélypontját: a január–márciusi 2,9 százalékkal szemben a második negyedévre már 3 százalék fölötti bővülést várnak – derül ki a Reuters legújabb felméréséből.
Ez azonban nem jelenti az egész évre várt növekedési mérték változását: 2005-re továbbra is 3,4 százalékos reál-GDP-bővülést várnak az elemzők, 2006-ra pedig tovább is nyirbálták előrejelzésüket: a múlt havi 3,6-tal szemben már csak 3,5 százalékot várnak.
Mindkét évre mintegy fél százalékkal kisebb az előrejelzett növekedés, mint amelyet hat hónapja vártak a szakemberek. Az idei konszenzus pedig alatta marad a 3,5–4,0 százalékos előrejelzésnek, amelyet a PM az első negyedéves adatok június eleji publikálása után változatlanul hagyott. Nem javított a növekedési várakozásokon az sem, hogy a vártnál jóval kedvezőbb áprilisi adatok után az elemzők emelték az ipari termelésre vonatkozó előrejelzéseiket. Erre az évre a termelés 5,5 százalékos bővülését várják, 65 bázisponttal többet, mint egy hónapja, jövő évi konszenzusukat pedig 80 bázisponttal, 6,8 százalékra emelték. Az ipari termelési előrejelzések korábban szinte folyamatosan csökkentek. Most hónapok óta először látható javulás, amely azonban csak arra elegendő, hogy az áprilisi szintekre tornássza vissza a konszenzust.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet