Rég volt ilyen egységes az elemzői kar és a piac, mindenki 25 bázispontos kamatcsökkentésre számít a jegybank monetáris tanácsának hétfői ülésén. Még az indokokat tekintve sincsenek különösebb véleménykülönbségek: alapvetően az infláció, ezen belül a 2,2 százalékos történelmi mélypontra süllyedő maginfláció alakulása biztosítja a teret a csökkentésre, az pedig nem valószínű, hogy a jegybank szembemenne a piaccal. Minden a 25 bázispontos lefaragás mellett szól – véli Tóth Illés, a Budapest Economics szakértője.
A kamat mérséklése erős támogatottságot élvez a kötvénypiacon is, főként a külföldi befektetők részéről. A forint jegyzése is ebbe az irányba mutat, az eurót tegnap 247,10 forinton is jegyezték (az áht-adat nem gyakorolt különösebb hatást a piacra, a közzétételét követően enyhe és rövid ideig tartó gyengülés mutatkozott, ám ezután ismét erősödőbe fordult a kurzus). A külső tényezők is a csökkentés felé mutatnak, az amerikai hozamok lefelé indultak, növekszik a kockázatéhség, a magas hozammal bíró regionális piacok ismét attraktívak. Mindezzel együtt Tóth szerint indokolt a jegybank óvatosságának fenntartása, mivel a nemzetközi piaci környezet továbbra is meglehetősen volatilis. Hosszabb távon pedig kulcskérdés, hogy miként alakulnak az amerikai fundamentumok, valamint a kamatvárakozások.
A piaci árazás is egyértelműen jelzi a várakozásokat, sőt a 25 bázispontnál nagyobb árazás is felbukkan, ami azt is jelezheti, hogy hétfővel nem ér véget a kamatcsökkentési periódus. Nőtt a további kamatvágás esélye – mondta Lányi Bence, a Raiffeisen Értékpapír elemzője. Azt egyelőre nehéz megjósolni, hogy a mind valószínűbb további leszállításra mikor szánja rá magát a jegybank, egyáltalán nem biztos, hogy már júliusban meglépik, lehet, hogy csak ősszel csökkent az MT. Kérdés, hogy bent maradnak-e addig a mostani árazások, illetve, hogy jelzi-e a jegybank a csökkentési periódus végét.
