BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PM szerint tartható a hiánycél

2005. június 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államháztartás hiánya az első félév végén 985 milliárd forint lesz, ami a GDP 4,4 százalékát tesz ki – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) előrejelzéséből. Júniusban a hiány 147,3 milliárd forint lesz, 20 milliárd forinttal több a májusi deficitnél. Májusban 127,7 milliárd forint hiány jött össze, ez 25 milliárddal marad el a PM prognózisától. Az első öt hónapban 837,7 milliárd forint volt a deficit, ezzel a tervezett hiány 81,9 százaléka „zsebben van”.
Az éves deficitcél tartható és év végére teljesül a várt 3,6 százalékos GDP-arányos hiány – mondta tegnap Katona Tamás, aki június 15-étől a tárca közigazgatási államtitkári posztját tölti be. Ehhez azonban szükség van bizonyos intézkedésekre, ezek közé tartozik az a szerdai kormánydöntés is, amely szerint a költségvetési törvényben foglaltak szerint képzett és márciusban megnövelt államháztartási tartalékokból 125 milliárd forintot zárolják, ami kiadási oldalon megtakarításként jelentkezik.
Az államháztartási tartalékban összesen 36,5 milliárd forint elkölthető összeg marad. Az államtitkár szerint többletbevételt hoz a szerencsejáték-törvény módosítása, az unión kívüli országokból származó importáfa-rendszer átalakítása július elsejétől, a járulékalap tervezett kiszélesítése, valamint a dohánytermékek behozatalának szigorúbb ellenőrzése is. Az autópálya-építés megváltozott finanszírozási formája és a PPP-projektek révén a korábban számítottnál több autópálya-szakasz épül meg magánberuházásként, ez mintegy 40 milliárd forinttal tehermentesíti a központi büdzsé kiadási oldalát.
Katona szerint áfából, szja-ból, jövedéki adóból és a tb-járulékokból a tervezettnél összesen 170 milliárd forinttal kevesebb bevétel folyik be az idén az eredményszemléletű nyilvántartás szerint.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet