A szakminiszter szerint szemléletváltás történt az egészségüggyel kapcsolatban, hiszen míg korábban a szférára csak úgy tekintettek, mint amelyik csak viszi a pénzt, a jelenlegi kormányzat azt állítja, hogy az egészségügy húzóágazat lehet. Rácz Jenő erről kedden beszélt egy szakmai konferencián. A miniszter szerint a jövőben három pillérre épülhet a szektor, ezek az orvosi vívmányok rendszerbe emelése, a mindenki számára elérhető szolgáltatások és ezek megfelelő finanszírozása. Az egészségügy a legértékesebb erőforrás, vagyis az ember karbantartója – mondta a konferencián Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet főigazgatója. Ezért ez a jövőben innovációigényes, de dinamikus húzóágazat, a gazdaság motorja lehet. Ezt az is segíti, hogy a rendszert kiszolgáló háttéripar jelenleg is a világ gazdaságának meghatározó ágazata – a hadiipar után a gyógyszergyárak fordítják a legtöbb pénzt kutatás-fejlesztésre. Ma Magyarországon azonban az egészségügy a fekete- és szürkegazdasággal egyik legfertőzöttebb terület. Kincses erre példaként a hálapénzt, illetve a járulékot nem fizető mintegy félmillió embert említette. Véleménye szerint a megoldás a korrekt biztosítási viszony kialakítása és a szolgáltatások legális megvásárolhatósága lenne.
