A felső áfakulcs jelentősen csökkenhet, ugyanakkor nincs esélye annak, hogy ez az érték 18 százalékra essen – mondta Veres János pénzügyminiszter a Joint Venture Szövetség közgyűlésén. A tárcavezető továbbra sem árult el az adóváltoztatásokkal kapcsolatos konkrétumokat, így nem tudni, hány kulcsos lesz az általános forgalmi adó. Veres szerint a mostani legfelső, 25 százalékos kulcs jelentősen csökkenhet. Ami biztos, hogy az új koncepciót tíz nap múlva hozzák nyilvánosságra.
Ezzel együtt két héten belül a kormány 100 lépés programján belül újabb a vállalkozásokat segítő intézkedéseket jelentenek be. Szintén homály fedi még a helyi iparűzési adót érintő módosításokat. A miniszter szerint a lehetséges változatok között szerepel, hogy az adókulcsot csökkentik, ugyanakkor a cégeknek 16 helyett 21 százalékos társasági adót kellene fizetniük. Azt Veres is megerősítette, hogy az iparűzési adó eddigi formájában nem vihető tovább. Mivel ebből az adónemből tavaly 354 milliárd forint folyt be az önkormányzatokhoz, a lehetséges módosítások közül egyik sem lehet olyan, amely ennél az összegnél kevesebb bevételt hoz.
A miniszter szerint a következő tíz napban lesznek a szakmai egyeztetések. A PM közlése szerint a megbeszéléseken azok az érdekképviseleti szervek vesznek majd részt, amelyek eddig is. A szükséges írásos anyagot pedig időben megkapják majd. Várhatóan a fórum egyik tagja lesz a Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (MKIK), ám ők még nem kapták meg a tervezetet. Miklóssy Ferenc általános alelnök emiatt érdemben nem tudott nyilatkozni. Véleménye szerint az iparűzési adót mindenképpen meg kell szüntetni, az önkormányzatok kompenzálására pedig azt is elfogadhatónak tartja, ha a társasági adókulcsot 25 százalékra emelik. Miklóssy az áfával kapcsolatban annyit mondott: szerinte nemcsak a legmagasabb kulcson múlik minden, hanem a besorolásokon és az egy- vagy többkulcsos variáción.
Horn Gábor SZDSZ-es államtitkár szintén nem bocsátkozott részletekbe, csupán megerősítette: jelenleg is folynak az egyeztetések, és jó esélyt lát arra, hogy a jelenlegi 25 százalékos áfakulcs csökkenjen. Az iparűzési adóval kapcsolatban pedig az SZDSZ is a nyereségarányos változatra voksolna.
