Idén az első negyedévben a kivitel volumene 8, a behozatalé pedig 5 százalékkal nőtt az előző évhez képest – adta hírül előzetes adatait a KSH. A külkereskedelmi mérleg hiánya 569,3 millió eurót tett ki, ami 149 milliós javulás az egy évvel korábbihoz képest. A forgalom volumenének első negyedéves növekedése elmaradt a megelőző másfél évben észlelt ütemtől.
A negyedéven belül márciusban az export volumene az első két hónapban tapasztalt növekedési ütemmel lényegében megegyező mértékben bővült, az importé viszont kismértékben csökkent év/év alapon. A behozatal volumenének mérséklődése – és ezzel összefüggésben a mérleg javulása – részben azzal magyarázható, hogy a bázisévben a csatlakozást megelőző import felfutása márciusban kezdődött el. A márciusi deficit 101,6 millió euró volt, ami lényegesen elmarad az egy évvel korábbi 350 milliótól.
Idén az első három hónapban a kivitel forintárszintje a behozatalét meghaladó mértékben csökkent (4, illetve 3 százalék), amelynek következtében a cserearány 1,5 százalékkal romlott. A cserearány romlásában jelentős tényező volt, hogy az importban lényegesen nagyobb súllyal rendelkező energiahordozók kereskedelmének árszintje nagymértékben emelkedett a megelőző év azonos időszakához viszonyítva.
