BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több pénz kellene az élelmiszer-biztonságra

2005. május 31. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Mébih) az idén 204 millió forintból gazdálkodik, ami megegyezik az előző évi büdzsével – mondta Szeitzné Szabó Mária, a hivatal közelmúltban kinevezett új főigazgatója, aki Biacs Pétert váltotta a Mébih élén. A hivatal forrásai az egészségügyi tárca költségvetésében vannak, miután a Mébih ez év elejétől ide került át az agrártárcától. Ez az összeg szűken fedezi a hivatal személyi és dologi kiadásait, de nincs benne olyan tétel – például programfinanszírozás –, amellyel a hivatal működtetésén túlmenően a hazai élelmiszer-biztonsági helyzet javítását lehetne megcélozni.
Az új főigazgató kiemelt feladatának tartja a hatékony, kölcsönös előnyökkel járó együttműködés megvalósítását az uniós és hazai hivatalokkal, intézményekkel, továbbá a fogyasztók naprakész felvilágosítását, valamint az élelmiszer-biztonság fontosságának megismertetését a fogyasztókkal, a médiával, a gyártókkal, feldolgozókkal. Emellett fokozni kívánja a hazai élelmiszer-ellenőrzés hatékonyságát, gyors reagáló képességét és koordinált működését is.
Lapunk érdeklődésére úgy becsülte: a hatékonyabb együttműködés és a más hatóságokkal közös ellenőrzési programok megvalósításához 500 millió forintra, míg a teljes körű ellenőrzések lebonyolításához 2-3 milliárd forintra lenne szükség. Az élelmiszer-biztonság Magyarországon jó, az itthon forgalmazott élelmiszerek legalább annyira biztonságosak, mint az EU-ban. Az élelmiszer-biztonsági rendszer működtetésében ugyanakkor hatékonyabbak azok az országok, amelyekben ha nem is egy, de kevesebb kézben vannak az élelmiszer-ellenőrzési feladatok – tette hozzá Szabó.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet