BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány elkezdte a törvénydömpinget

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány hétfőn benyújtotta a parlamentnek az előző hetekben beharangozott törvénymódosító javaslatai közül az első hetet.

Építőipar
Benyújtották az építőipari adatszolgáltatással kapcsolatos törvények módosításáról szóló javaslatot. Ennek keretében módosul a munkaügyi ellenőrzésről szóló, az épített környezet védelméről szóló, valamint a közbeszerzési törvény. Az egyik fontos változás az, hogy az építésfelügyeleti bírság a jövőben ötvenezertől tízmillió forintig terjedhet. A közbeszerzési szabályok közé pedig bekerül, hogy az eljárásban nem lehet ajánlattevő vagy alvállalkozó az a cég, amely a foglalkoztatási jogviszony létesítésére, bejelentésére vagy a külföldiek foglalkoztatásával összefüggő kötelezettségével kapcsolatban – öt évnél nem régebben hozott – jogerős közigazgatási vagy bírósági határozatban megállapított és bírsággal sújtott jogszabálysértés követett el. További fontos újítás, hogy a közbeszerzési eljárás révén elnyert megbízásnál a teljesítésbe csak az ajánlatban megjelölt alvállalkozó működhet közre, és ebben az esetben az alvállalkozó nem vehet igénybe teljesítési segédet.

Prémiumévek a versenyszférában is
A január elsejével bevezetett prémiumévek programban a tegnap benyújtott törvénymódosítás szerint a jövőben nemcsak a köz-, hanem a versenyszféra dolgozói is részt vehetnek. A programhoz három évvel a nyugdíj előtt lehet csatlakozni, így a munkáltató napi négyórás részmunkaidőben foglalkoztatja a dolgozót felmondás helyett. A programba az a legalább 25 év eltöltött idővel rendelkező, valamint nyugdíjkorhoz közel álló munkavállaló léphet be, akinek a jogviszonyát a munkáltató működésével vagy a munkakör megszűnésével összefüggő ok miatt kívánják felmentéssel megszüntetni. A munkavállaló a programba történő belépését közvetlenül megelőző munkabérének 60 százalékát kapja, amely kiegészül egy 30 százalékos étkezési hozzájárulással. Keresőképtelenség esetén nem jár a betegszabadság és táppénz, hanem a betegség ideje alatt szintén a 60 százalékos juttatást kapja a dolgozó.

Más lesz a felnőttképzés is
A beterjesztett kormányzati javaslat szerint a felnőttképzésről szóló törvény úgy módosul, hogy a jövőben a szomszédos államokban élő magyarok számára is nyújtható felnőttképzési támogatás – technikai és képzési egyaránt. Az állam teljesen vagy részben díjmentesen biztosítja a felnőttképzést az első, állam által elismert, az OKJ-ban szereplő szakképesítés megszerzéséhez, az általános, nyelvi vagy szakmai képzést a fogyatékkal élő felnőtt számára, míg 50 százalékot áll a második OKJ-s szakképesítés, valamint az ötven év felettiek oktatása esetén.

Többet dolgozhatnak az alkalmi munkások
Szintén benyújtották az alkalmi munkavállalókat érintő törvénymódosító javaslatot. Eszerint az alkalmi munkavállalói könyvvel az eddigi 120 helyett évente 200 napot dolgozhatnak az alkalmi munkavállalók, a foglalkoztatók az utánuk fizetendő közterhek 75 százalékát igényelhetik vissza személyi jövedelemadójukból. A kiemelten közhasznú szervezetek további kedvezményeket kapnak, ha alkalmi munkavállalókat foglalkoztatnak. A mezőgazdasági idénymunkáknál az eddigi 15 napos foglalkoztatási lehetőség 90 napra bővül. Ugyanakkor külföldi személy mezőgazdasági szezonális munkát ilyen munkakönyvvel egy évben legfeljebb hatvan napig végezhet.

Domokos László
Domokos László
Sebők Miklós
Sebők Miklós
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet