BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól gazdálkodnak az állami erdőkkel

2005. május 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ÁPV Rt. igazgatósága értékelte és elfogadta a szervezethez tartozó, száz százalékban állami tulajdonban maradó 19 erdőgazdasági társaság tavalyi beszámolóját. A cégcsoport együttesen teljesítette 2004-es tervét, veszteséges társaság nem volt, nettó árbevételük meghaladta az 50 milliárd forintot, az állami költségvetéssel szembeni befizetés és a kapott támogatás egyenlege nettó 6,5 milliárd forint. Az igazgatóság úgy döntött, hogy a társaságoktól osztalékot – az előző évek gyakorlatához hasonlóan – nem von el. Az erdészeti társaságok szakmai munkáját az erdészeti szakhatóság jónak értékelte, háromnak kiváló minősítést adott. Ebből az is kiderül, hogy az ÁPV Rt. szerint nem áll meg a tarvágásokkal kapcsolatos vád, miszerint az utóbbi időszak esőzései, árvizei kapcsán elvégzett erdészeti beavatkozások engedély nélkül történtek.
A tavalyi gazdálkodást ugyanakkor alapvetően meghatározta a 2003-ban keletkezett aszálykárok teljes körű helyreállítása, ezt a társaságok maradéktalanul végrehajtották. Az erdészetek összesen csaknem ötmilliárd forint beruházást valósítottak meg, ennek 75 százalékát saját forrásból teremtették elő. A társaságok piaci helyzete vegyes volt: míg a fapiacon az úgynevezett rostfa, papírfa és tűzifa iránt megnőtt a kereslet, és ez az árban is megmutatkozott, addig a faipari termékek piaci lehetőségei továbbra is alacsonyak, többek közt a külföldi versenytársak megjelenése miatt. A vadászati értékesítés a külföldi vendégek számának csökkenése miatt visszaesett. A hazai bérvadásztatás azonban növekvő tendenciát mutat és javult a vadhúspiac helyzete is.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet