Egy szerdán beadott MSZP-s módosító indítvány alapján a közalkalmazottak és a köztisztviselők számára mégsem 65 év lenne júliustól a közalkalmazotti korhatár, hanem 70 év – tudta meg a NAPI Gazdaság. A javaslatot mindenképpen megalapozhatja, hogy a 65 éves limit váratlanul érte a közszférát, ellátási nehézségek veszélye és alkotmányossági kérdések merültek fel (NAPI Gazdaság, 2005. január 20., 3. oldal). Az előterjesztők sűrgősségi eljárást is kérnek, hogy az új szabályozásról minden érintett időben tudomást szerezzen.
Az idei költségvetési törvény szállította volna le 65 évre a foglalkoztatási korhatárt, ám az intézkedés nagyon komoly ellenérzéseket keltett. A lépés az oktatásban mintegy 4500 pedagógust érintene, ráadásul a következő egy évben 8500 doktor éri vagy haladja meg a nyugdíjkorhatárt. Emiatt még az év elején az Alkotmánybírósághoz fordult a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) – de az ügyben eddig semmilyen előrelépés nem történt. (Az intézkedés alól aránylag hamar kikerültek a doktori címmel rendelkezők, az MTA tagjai és végül a köztisztviselők is, így sokak szerint a rendelkezés diszkriminatív.) A érintett szektorok képviselői elsősorban azt hiányolták, hogy nem volt előzetesen egyeztetés és hatástanulmány sem készült.
Az intézkedés nem létszámilag, hanem szakmailag okozhatna komoly gondokat – mondta a NAPI Gazdaságnak Árok Antal, a PSZ alelnöke. Elsősorban a művészeti oktatásban és a szakképzésben generálhatott volna hiányt a törvény. Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke szerint a kistelepülések is nehéz helyzetbe kerülhettek volna, hiszen sokszor a nyugdíjas korú pedagógus azért nem tud visszavonulni, mert nincs utánpótlás. Árok szerint a csökkenő gyerekszám miatt a nyugdíjba vonuló tanárok állását nem hirdetik meg újra. Ugyanakkor a megoldás nem egy ilyen drasztikus lépés, hanem a pedagógusképzés reformja lehetne. Hasonló problémákkal küzd az egészségügy is. Ebben a szegmensben ráadásul nem lehet minden esetben a szakképzett, de nyugdíjas orvost egy friss diplomás, gyakorlattal nem rendelkező pályakezdőre lecserélni – mondta lapunknak Gyenes Géza MOK-főtitkár. Az egészségügyi alapellátásban dolgozó doktorok átlagéletkora 54 év, és számos hetven feletti orvos praktizál az utánpótlás hiánya vagy megélhetési problémák miatt.
