Az elemzők az idén szinte hónapról hónapra csökkentették a GDP növekedési ütemére vonatkozó előrejelzéseiket, a legnagyobb mértékben az első negyedéves adat változott – derül ki a Reuters legújabb felméréséből. Miután az Ecostat nemrégiben 3 százalék körüli becslést tett közzé, az elemzők ugyanerre a szintre módosították konszenzusukat a múlt havi 3,5 százalékról. Ugyanakkor 2005-re és 2006-ra már négytized százalékponttal kisebb gazdasági növekedést valószínűsítenek, mint az év elején. Az előrejelzés lefelé módosítása most is csalódást jelentő ipari termelési adatokat követett.
Ezzel párhuzamosan némileg emelkedett az áht idei hiányára vonatkozó elemzői konszenzus. A változás a pénzügyminisztérium új költségvetési előrejelzéseinek szerdai publikációját követi. Az elemzők szerint az áfa-visszautalások, a gyógyszertámogatások lehetséges felfutása és egyéb tényezők a költségvetési kiadások növekedésével járhatnak, a lassuló gazdasági növekedés pedig bevételektől foszthatja meg az államot. A NAPI Online szerint a piac nem veszi komolyan a pénzügyi tárcát, s az az által jelzett hiány jelentősebb túllépésétől tart. A piaci szereplők véleménye szerint a PM elővette a tavalyi forgatókönyvet, és azzal próbálja hitegetni a piacot, hogy a decemberi többlet kompenzálja az év során felhalmozódott deficitet.
