BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ecostat: az első negyedévben 3,0 százalékkal nőtt a GDP

2005. május 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Ecostat GDP-gyorsbecslése (flash) szerint idén az első negyedévben 3,0 százalékos, illetve a 2,8–3,2 százalékos sávon belüli növekedést mutatott a gazdaság – a tavalyi utolsó negyedévben 3,80 százalékkal bővült a GDP. A Ecostat – az Eurostathoz igazodva – kidolgozta a negyedéves GDP gyorsbecslésére szolgáló flash modelleket, és tegnap először közölt t+45 napos előrejelzést. A kutatók szerint január–márciusban a termelő ágazatok lassabb növekedését a szolgáltatásoké csak kevéssé tudta ellensúlyozni. A piaci várakozások a kutatók által kimutatottnál gyorsabb növekedésről szólnak, a Reuters konszenzusa 3,30 százalékos – 2,0 és 3,8 százalékos szélsőértékekkel. Az Ecostat a második negyedévben gyorsulásra számít, ami egybevág a piaci elemzők várakozásaival.
A Központi Statisztikai Hivatal is azt a célt tűzte ki, hogy a tárgyidőszakot követő 45 napra gyorsbecslést adjon a negyedéves GDP alakulásáról. 2005-ben a GDP-gyorsbecslést megalapozó modellszámítások eredményeit kísérleti jelleggel – a KSH-val együttműködve – az Ecostat hozza nyilvánosságra, a mostani Ecostat-becslés a statisztikai hivatalétól független számítás eredménye, és ebben az évben párhuzamosan fut a két intézmény becslése. Kedvező tapasztalatok esetén – várhatóan 2006-tól – a KSH az Ecostattal közösen hivatalosan is publikálja a gyorsbecsléseket.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet