Tokaj-Hegyalján az utóbbi napokban rövid idő alatt viszonylag sok, 60-80 milliméter csapadék esett, amit nem tudott felszívni a föld – mondta lapunknak az egy éve alakult Tokaj Vinum Hungaricum Egyesület alelnöke, a Fitomark-94 Kft.–Kiss István Pincészete ügyvezetője, borásza. Ifjú Kiss István szerint az új telepítéseknél a víz levitte a felső réteget a hegy aljába, ami miatt nem károsodik a szőlőtermés, a tőkékről lemosott földet vissza kell hordani a hegyre. Ez persze nem kis munka, s attól függően, mennyien törődnek ezzel, összköltsége elérheti a százmillió forintos nagyságrendet is. Földlemosás elsősorban a Mádi-medencében volt – az ott telepített 900 hektár szőlő háromnegyedét érintette –, de Bodrogkeresztúr és Disznófő hegyközségei sem maradtak ki, s elmosta a víz Bodrogkisfalud szőlőinek egy részéről is a földet. A tokaji bortermő területen legfeljebb 15 százaléknyi az új telepítés, körülbelül ilyen arányok vannak az említett hegyközségeknél is. Mindebből az a tanulság, hogy nem elég telepíteni a szőlőt, nagyon komolyan figyelembe kell venni a földrajzi adottságokat is, meg kell oldani például a vízelvezetést – mondta Kiss. Erre már az 1700-as években is gondoltak, akkor gödröket ástak, hogy hasonló esetben megmaradjon bennük a föld, s azt vissza lehessen hordani.
