Alapvető reformokra van szükség ahhoz Magyarországon, hogy tartható legyen az euró 2010-es bevezetése – mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a brit és a kanadai kereskedelmi kamara közös rendezvényén. Az elnök szerint a folyó fizetési mérleg hiánya idén is magas lesz, várhatóan a GDP 8-9 százalékát éri el, aminek fő oka az államháztartás magas deficitje. Kedvező azonban, hogy az utóbbi hónapokban erőteljes dezinfláció bontakozott ki Magyarországon – írja a hvg.hu az MTI-re hivatkozva. A jegybank elnöke szerint mind az idei, mind a jövő év végi inflációs cél tartható lesz. Ez évre hozzávetőleg 3,4-3,5 százalékos pénzromlást vár, de mindenképpen 3-4 százalék között marad az inflációs ütem.
Az államháztartás méretének, kiadásának visszaszorítása a maastrichti kritériumok teljesítése miatt különösen fontos – vélekedik Járai. Bár a kormány statisztikái alapján az államháztartás GDP-arányos adóssága megfelel a maastrichti előírásnak, a jegybank ezt vitatja – mondta az elnök. Magas az államháztartási hiány, ezért tartósan magas az államadósság, és a magas államháztartási deficit miatt magas a kamatszínvonal is.
