Margittai Miklóst, a Baranya megyei földművelésügyi hivatal vezetőjét nevezte ki a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnökévé Gráf József, hétfőn esküt tett agrárminiszter, miután Szőke Miklóst, az MVH korábbi vezetőjét menesztette tisztségéből. Gráf kedden vezetői értekezletet tartott az MVH-ban, ahol bemutatta Margittait, mint új elnököt – tudta meg a NAPI Gazdaság. Bár megfigyelők szerint Szőke elmozdítása mögött a miniszterváltás, közelebbről az uniós földalapú támogatások kifizetésének csúszása állhat, Gráf nem bírálta a hivatal munkatársait, inkább elismerését fejezte ki az általuk elvégzett munka kapcsán, s kifejtette, hogy az elnökváltással a személycserék befejeződtek a hivatalban.
Így elképzelhető az is, hogy azok a vezetők, akik Szőke távozása miatt felmondtak, mégis meggondolják a dolgot, s maradnak. Ez már csak azért is kívánatos lenne, mert Szőkén kívül valószínűleg ők azok, akik a legjobban átlátják a kifizetőügynökségi rendszert, annak hibáival együtt.
A tárcánál megtudtuk: rövidesen kihirdetik a 2004/102/EK közösségi irányelv átvételét biztosító magyar jogszabályt, amely a faáruk, illetve fa csomagoló- és tartóanyagok import növény-egészségügyi előírásait szabályozza. A jogszabály a nyersfából készült csomagoló- és tartóanyagok esetében előírja a FAO ISPM 15. nemzetközi növényvédelmi szabvány alkalmazását, növény-egészségügyi import előírásként pedig a szabványban meghatározott hőkezelést vagy metil-bromidos gázosítást tesz kötelezővé. A kezelések szakszerű elvégzését a fa csomagoló- és tartóanyagokon a szabványban meghatározott jelölésnek kell igazolni. A szabványban meghatározott kezelési, illetve jelölési eljárásoknak nem megfelelő fa csomagolóanyagban szállított importküldeményeket az új jogszabály hatályba lépését követően a határállomásokon visszautasítják.
