BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korábban vártnál jobb a külkereskedelmi mérleg

2005. május 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Februárban a külkereskedelem hiánya a 270 millió euró körüli elemzői várakozásokat kissé meghaladva 292,7 millió eurót tett ki, ez 6,9 millió euróval nagyobb az egy évvel korábbi értéknél – derül ki a KSH részletes adataiból. A hivatal első közlése a februári egyenleg még mintegy 20 millió eurós romlásáról tanúskodott. A kivitel 3,44 milliárd euró volt, ez 9,7 százalékos év/év növekedés, az import 9,1 százalékkal, 3,62 milliárd euróra emelkedett. Így a külkereskedelmi mérleg kéthavi hiánya 467,6 millió lett, ez 99,2 millióval haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Az adatok nem okoztak meglepetést, az ipari termelési adatokból és a fogyasztási oldalról már látszott, hogy jelenleg nincs húzóerő a gazdaságban. Január–februárban a kivitel volumene 10,4, a behozatalé pedig 11,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A kivitel növekedési ütemének mérséklődése a volumenhordozó, lényegében változatlan értékű mobiltelefon-exporttal, valamint a személygépkocsik, illetve nyomtatók forgalmának csökkenésével magyarázható. A mérleg romlásában meghatározó volt, hogy a dráguló kőolajimport mennyisége – elsősorban a decemberről januárra áthúzódó behozatal miatt – jelentősen nőtt az előző évhez képest.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet