A magyar mezőgazdaság legnagyobb problémája a szervezetlen piaci fellépés – mondta Németh Imre távozó agrárminiszter. A kertészeti ágazatban 100 termelői értékesítő szervezet, illetve 250 termelői csoport és a több mint 500 beszerző vagy értékesítő szövetkezet alakult a három évben. Véleménye szerint szükség van még a rendszer jobb összehangolására, de ezt a folyamatot tovább kell vinni.
A miniszter saját tevékenységét pozitívnak értékelte, mivel sikerült a magyar mezőgazdaságot az uniós feladatokra felkészíteni. A személyét ért egyik fő kritikai észrevétel kapcsán – miszerint nem volt elég keménykezű elbocsátó – azt mondta: három éve több mint 800-an dolgoztak a tárcánál, ma pedig már csak 548-an, míg a teljesen új intézményként létrehozott kifizető ügynökség létszáma 1200 fő. A minisztériumban és háttérintézményeinél több mint 500 fővel, 17 ezer fő alá csökkent a létszám.
A gazdálkodók a SAPARD program révén 65 milliárd forinthoz, a hitelkonszolidációval és az Európa hitelprogrammal pedig 230 milliárd forint kölcsönhöz jutottak. A miniszter szerint a földalapú támogatások kifizetését a következő két hétben várhatóan befejezik. (A határidő április 30-a volt.) Mind a 208 800 regisztrált gazdálkodó igényét elbírálta már a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, s hétezer – mintegy 300 ezer hektárra vonatkozó – igénylés bizonyult jogtalannak. A gazdálkodók a gabona, olajos magvak és fehérjenövények (GOF) után 33 400 forintos hektáronkénti támogatást kapnak a 2004. évi kifizetések kapcsán. Ebből uniós támogatásként (SAPS) 14 300 forintot fizettek ki, nemzeti kiegészítésként (TOP UP) pedig korábban 8000, most pedig 7000 forintot. Így mind az uniós, mind a nemzeti forrásból 2-2 ezer forintot kapnak még.
