BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nemzeti agrárpolitikát kell csinálni

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Gráf József szocialista honatyát nevezte ki Németh Imre helyett az agrártárca élére. A régi és az új agrárminiszterrel készült interjúkból kiderül, hogy a távozó miniszter szerint a magyar agrárgazdaság még nem illeszkedett az uniós agrárpiachoz, az új miniszter szerint viszont nemzeti agrárpolitikát kell csinálni, s ehhez kell adoptálni az uniós környezetet.

2005. április 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

– A miniszterelnök azzal indokolta leváltását, hogy az agrártárcánál határozottabb, pontosabb munkára, menedzsertípusú vezetőre van szükség.
– Németh Imre: A rendszerváltás óta a legnehezebb időszakon vagyunk túl az EU-csatlakozással, ami óriási teljesítményt követelt kollégáimtól és tőlem is. A korábbi lemaradásokhoz képest jó teljesítményt nyújtottunk, ezt az uniós szakértők is elismerik. Valóban olyan ember kell a tárca élére, aki erősebb „hajcsári” képességekkel rendelkezik nálam. Én bíztam a szép szó erejében, érzékelve, hogy nem mindenki érdekelt a sikerben, így történtek személyi változások is. Azokat ugyanakkor nem értem meg, akik a féket nyomták egy ilyen időszakban, hiszen nem egy párt vagy koalíció sikeréről van szó, hanem az egész agrárium létéről, a benne tevékenykedő emberek megélhetéséről, függetlenül attól, hogy milyen kormány van.
– A NAPI Gazdaság mindenesetre elismeréssel adózik a tárcának az ön vezetése alatt a csatlakozás érdekében kifejtett erőfeszítései ismeretében. Mi vezethetett a leváltásához?
– A politikában olyan vezetőnek kell lenni, mint egy futballcsapatban, az adott pillanatban a legjobb teljesítményre van szükség. Lezárult egy nehéz átmeneti év, egy olyan reformév, amely eléggé megkoptatta az agrárminisztert. Most választási kampányidőszak következik, egy ereje teljében lévő agrárszakember fogja továbbvinni ezt a területet. Természetesen maximálisan támogatom és azt kívánom neki, hogy állja a sarat, legyenek jó idegei és sok energiája ehhez a munkához, mert erre szüksége lesz.
– Sok bírálat is érte a tárca munkáját a területalapú támogatások kifizetésének késése miatt...
– E tekintetben két dolog között lehetett választani: az időbeliség és a pontosság között. Úgy ítéltem meg, hogy a pontosságra kell törekedni, a hibákat ki kellett javítani. A törvényes határidőn belül elbíráltak minden egyes kérelmet, ennek kapcsán nem fognak a gazdálkodók támogatást veszíteni, és ez a legnagyobb dolog. Büszke vagyok arra, hogy eddig egyetlen fillér uniós pénzt nem veszítettünk el, sőt a hároméves SAPARD-lemaradást is teljes mértékben behoztuk, a három évre rendelkezésre álló AVOP-keretet még a nyárig teljes mértékben le fogjuk kötni. Az uniós átállás azonban nem csak a támogatáshoz jutáson múlik. Egy piaci értékrendi illeszkedésre is szükség van, ami nagyon komoly szerkezetváltást követel. E téren sajnos néhány termelőnek lesznek keserű tapasztalatai, ez az átalakulás legalább öt évet igénybe fog venni.
– Távozása értelmezhető a szocialista agrárlobbi kormányon belüli erősödésének is?
– Nem egyfrontos harcot vívtam az ellenzékkel, hiszen az agrárterületen nagyon jelentős érdekkörök vannak, akik akaratukat rá akarják erőltetni a kormányra. Igyekeztem olyan döntéseket hozni, hogy senki ne szenvedjen hátrányt amiatt, mert mások előnyt szereznek. Azonos mércével mértem attól függetlenül, hogy valaki őstermelő, családi gazdálkodó vagy társas gazdaság. Az én időszakomban senkinek nem kellett belépni a pártba ahhoz, hogy támogatást kapjon, nem tettem különbséget a megyék között sem. Emelt fővel állok tehát a szakma elé a jövőben is.
– Tehát elégedetten távozik? Mihez kezd most?
– Nyugodt lelkiismerettel távozom. Mivel vasárnap tudtam meg, hogy válaszúthoz érkeztem, ezen még nem gondolkodtam. Eddig mindig munkából éltem, túl nagy meglepetések tehát nem várnak rám, ezentúl is ebből fogok megélni.

***
– Új miniszterként mire számít? Az agrártárcának nem sok mozgástere van az adott költségvetés ismeretében: szabadon költhető pénz 4 milliárd forint van az idén a Kossuth téren...
– Gráf József: Egy év alatt csak úgy lehet egy ilyen feladatnak nekiugrani, hogy minden döntésre jogosítvánnyal rendelkezik az ember. Gondolom, a mellettem való választáshoz hozzájárult, hogy tizenegy éve vagyok országgyűlési képviselő, ma is gyakorló gazdálkodó, ismerem a problémákat.
– Miért volt szükség a váltásra?
– Németh Imre hallatlanul tisztességes, becsületes ember, nagyon jó szakember is, de inkább kicsit elméleti síkon, nekem pedig inkább gyakorlati síkon van tapasztalatom. Most pedig olyan problémák merültek fel, amelyekhez az én gyakorlatibb habitusom jobban megfelel. Nagyon eredményorientált vagyok, tehát nálam lehet hibázni, de nem dolgozni és eredménytelenül dolgozni nem lehet. Néhány dolog pedig nem fordulhat elő...
– Például?
– Ha például 25 országból 24-ben kifizetik a földalapú támogatásokat, akkor nem lehet Magyarország az egyetlen, ahol nem. Nem fordulhat elő, hogy nem tudjuk hová tenni a takarmányt és nem tudjuk értékesíteni, mint ahogyan az sem, hogy a magyar termelők teljesen kiszolgáltatottak. A „nyitottság” alapján ráadásul olyan élelmiszerek kerülnek az országba, amelyek sem állat-egészségügyi, sem növény-egészégügyi szempontból nem felelnek meg, akár a lakosságra nézve veszélyesek is lehetnek, miközben kiváló minőségű termékeinkkel nem tudunk mit kezdeni.
– Ha már az imént szóba hozta, hogy mit vár a munkatársaitól, kiket visz magával és kiket küld el? Melyek lesznek az első döntései?
– A szükséges személyek megnevezésére kaptam három napot a miniszterelnök úrtól, addig nem szeretnék erről beszélni. Életem eddigi 59 évének jelentős részét a szakmában töltöttem, 70 százalékban látom az esélyét, hogy meg tudom csinálni, amit kell, a fennmaradó 30 százalékért pedig az időjárás is felelőssé tehető. Személyi változtatásokra, létszámcsökkentésre is sor fog kerülni, de nem azon a területen, ahol eddig. Nekem nagyon fontosak azok a kollégák, akik a termelőkkel, gazdákkal találkoznak, őket erősíteni kell. Oda kell ugyanis menni a támogatást igénylő gazdálkodókhoz, meg kell velük beszélni a dolgokat, nem elég Budapestről levelezni, ahogyan ma gyakorlat, hiszen 220 ezer igénylésről van szó.
– És mit szól ahhoz a véleményhez, hogy a Kossuth téren a támogatások átalakulása miatt a jelenleginél jóval kisebb apparátus is elegendő lenne abban az épületben, amely valamikor Magyarország legfontosabb minisztériuma volt?
– Egyetértek ezzel. A minőségből viszont nem lehet engedni. Rendkívül felkészült és elhivatott apparátusra van tehát szükség. Nem szeretném örökké fátumként hallani az uniós csatlakozást, hiszen ha ma nem megy valami, arra könnyen rámondjuk, hogy a csatlakozás miatt nem megy. Azt gondolom, hogy nemzeti agrárpolitikát kell csinálni, az európai uniós környezetet pedig adoptálni kell a munkánkhoz.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet