Korábban március végéről, esetleg április közepéről volt szó, ám végül időkorlát nélkül bármikor visszaírható egy évvel korábbra az előző évhez tartozó, de csak a tárgyévben teljesített áfa-visszautalás. Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke szerint a KSH olyan módszertant választott, amelynek alapján az áprilisban visszafizetett, a 2004-es évhez kapcsolódó áfa is az előző évre számolható el eredményszemléletben, de még ennél későbbi kifizetés sem az idei évet terhelné. Erről Pichler szerint az Eurostatot is tájékoztatták.
Kérdésünkre, hogy milyen egyenleggel zárhatja a büdzsé az áfaelszámolásokat, a sajtófőnök közölte, hogy az várhatóan pozitív lesz. A nem jogos áfa-visszaigénylések összege elérheti az 5 milliárd forintot, míg ezzel szemben mintegy 3 milliárd forint késedelmi kamat kifizetése állhat. Ennek is csak a fele számolható el tényleges teherként, mivel az uniós kontroll miatt visszatartott áfa időközben kamatozott a kincstári egységes számlán (KESZ) – mondta Pichler. Igaz, ez a jegybanki alapkamattal duzzadt, míg a késedelmi kamatok annak kétszeresére rúgnak. Február végén egy APEH-vezető még úgy vélte, hogy a költségvetés mindenképpen ráfizet az áfaügyre: a kamatkifizetések összege akár 7 milliárd forint is lehet, ezzel szemben 1-2 milliárd forint „fogható meg” az érintett vállalkozásokon.
A tárca keddi tájékoztatóján elhangzott, hogy áprilisban összesen 180-200 milliárd forint áfát utalnak vissza a vállalkozásoknak. Azt még nem tudni, hogy ebből mennyi jut az előző évre; a PM ígérete szerint április végéig rendezik a tavalyi áfaügyeket. A Napi Gazdaság számítása szerint 120 milliárd forint áprilisban visszautalt áfa bizonyosan érinti az előző évet, vagyis ennyivel kellene növekednie a 2004-es eredményszemléletű hiánynak. A PM ugyanis eddig csak a március végi határidővel számolhatott az elmúlt évek hiánymutatóinak közlésekor.
