BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budapest őrzi kamatelőnyét

A magyar kamatszint továbbra is legvonzóbb a régióban, mivel a nominálisan magasabb román alapkamathoz még nem társult devizapiaci liberalizáció. Az MNB legközelebbi kamatdöntésénél kulcsszerepe lesz a holnap megjelenő inflációs adatnak.

2005. április 11. hétfő, 11:29

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Molnár Csaba
Magyarországon a korábbi kamatmeghatározó monetáris tanácsi ülések előttihez képest jelentősen lehűltek a kamatvágási várakozások; jelenleg három hónapra 50 bázispontos mérséklést áraz a piac – további 25 bázispontos csökkenésre lehet számítani az év végéig – azaz, múlóban a „nagy” vágások időszaka.
Kulcsfontosságú lesz ebből a szempontból a holnap megjelenő inflációs adat, amely útmutatást jelenthet a piac számára a jövő hétfői kamatdöntéssel kapcsolatban. Elemzői vélemények szerint amennyiben 3,5 százalék alatt marad a 12 hónapra visszatekintő áremelkedés, úgy nem kell negatív hangulatra számítani, s a piac elkezdheti beárazni az újabb 50 bázispontos csökkentést – a NAPI Gazdaság konszenzusa 3,33 százalékos inflációt mutat (NAPI Gazdaság, 2005. április 7., 1–3. oldal). Ehhez azonban az is szükséges, hogy az euró árfolyama megmaradjon a 246–248 forintos tartományban – véli Tóth Illés, a Budapest Economics elemzője. A piacok megítélése szerint nagyobb a valószínűsége a jövő hétfői 25 bázispontos csökkentésnek, az 50 bázispontról megoszlanak a vélemények, erre erősíthet rá a kedvező inflációs adat.
További lényeges szempont a nemzetközi befektetői környezet: a globális kötvénypiacon nincs egyértelmű trend. A dollár meglehetősen hektikus formát mutatott, ami mozgatta a forint és a zloty jegyzését is. (A lengyel piacok a pápa temetése miatt „takarékon” működtek, ám e héten feltehetően visszatérnek a rendes kerékvágásba.)
A magyar alapkamat továbbra is legvonzóbb a régióban. Az egyetlen kamatszint, amely nominálisan meghaladja a budapestit, a román, azzal együtt is, hogy Bukarest pénteken 200 bázisponttal 12,5 százalékra mérsékelte a kamatszintet. Románia azonban egyelőre nem jelent igazi vetélytársat, mivel még nem valósult meg a teljes devizapiaci liberalizáció, azaz, a külföldiek „nem járhatnak szabadon ki-be”. A liberót a nyár közepére ígérik, onnantól elvileg komoly konkurenciára lehet számítani. Kérdés persze, hogy összevetve a cseh, a lengyel vagy a magyar piaccal mennyire likvid a romániai, s a fundamentális nehézségeket sem célszerű figyelmen kívül hagyni – a befektetők részéről mindenesetre nagy az érdeklődés.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet