BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az áprilisi büdzsén csattanhat az áfaostor

Leginkább áprilisban mutatkozik meg az áfavisszatartás kedvezőtlen hatása az államháztartásra, a tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó visszautalások ugyanis javarészt a negyedik hónapra halmozódtak.

2005. április 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Javarészt áprilisra torlódtak a tavalyi negyedik negyedévre vonatkozó áfa-visszautalások, vagyis ebben a hónapban lesz leginkább érezhető a visszatartás egyenlegrontó hatása. Ezt jelzi legalábbis, hogy a Pénzügyminisztérium (PM) szerint a prognosztizált 72 milliárd forinttal szemben a büdzsé márciusi áfabevétele jobb lett; egy éve 92 milliárd forint szerepelt az áfasoron, vagyis nem sokkal marad el az idei teljesítés az előző évitől, holott akkor még kevésbé volt szigorú áfaügyekben a pénzügyi kormányzat.
Csaknem 200 milliárd forint visszautalása történhet meg csak a tavalyi év elszámolásával összefüggésben viszont a mostani hónapban, erre lehet következtetni az APEH szakmai elnökhelyettesének több internetes hírfórumon is idézett nyilatkozatából. Juhász István szerint a tavalyi negyedik negyedév után visszaigényelt mintegy 300 milliárd forintból április 11-ig már rendezték 222 milliárd forint sorsát. Még a harmadik negyedévről ketyeg további 108 milliárd forint, amit szintén a következő hetekben utalnak ki.
A nyilatkozatból nem derül ki pontosan, hogy a negyedik negyedévre eső összegből mennyi jelentkezett a harmadik hónapban, de a PM prognózisánál jobb márciusi bevétel azt sejteti, hogy nem akkor történtek a nagy kiutalások. Marad tehát április, mivel a tárca korábbi ígérete szerint ebben a hónapban végleg lezárják a 2004-es évet, vagyis májusra már nem tolnak át kiutalásokat.
Bizonyos szempontból érthető, hogy várnak a kifizetésekkel áprilisig: ebben a hónapban teljesítik adókötelezettségüket a negyedéves áfabevallók, márpedig a PM februári tájékoztatása szerint nagyon sok, korábban éves bevallást adó cég váltott negyedévesre. Ez pedig az áprilisi áfabevételekben is megmutatkozik, bár az erősen kétséges, hogy mennyire tudja ellensúlyozni a tavalyi évről származó áfa-visszautalásokat. Az szinte kizárt, hogy a tavaly áprilisi 194,2 milliárd forint áfabevételt idén elérje a büdzsé: akkor több mint 297 milliárd forint bruttó befizetés mellett 103,2 milliárdot utalt vissza az adóhatóság, most viszont legalább 200 milliárd forint lesz a visszafizetett összeg. Annyi, mint az előző év márciusában; akkor 217,7 milliárdot utaltak ki az adózóknak. Az akkori PM-tájékoztató szerint ez az egy évvel korábban a visszautalási politikában bekövetkezett változások eredménye volt: emiatt február helyett tavalytól már március lett e tekintetben a legsebezhetőbb hónap. A változás lényege, hogy a havi és a negyedéves bevallóknak 2004-től a 45., az éves bevallóknak pedig a 30. napon vált teljesíthetővé a visszautalás, annál hamarabb nem.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet