BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lélegzethez juttatnák a 65. éves közalkalmazottakat

2005. április 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy év haladékot adna a 65. életévüket betöltött közalkalmazottaknak az a 11 szocialista képviselő által benyújtott törvénymódosító javaslat, amelyik bizonyos feltételek megléte esetén 66. éves korig tenné lehetővé a jogviszony fenntartását. A hatályos szabályozás szerint az idei évtől ugyanis a 65. évüket betöltötteknek automatikusan megszűnne a közalkalmazotti jogviszonyuk, igaz, ez alól több szervezet (MTA, ÁSZ) is felmentést kapott. Gyurcsány Ferenc kormányfő a közelmúltban szakszervezeti panaszokra (közülük több is az Alkotmánybírósághoz kívánt fordulni az ügyben) reagálva közölte: felülvizsgálják a kérdést. A most beadott szocialista javaslat ugyan nem állítja vissza a korábbi állapotot, viszont tulajdonképpen egy évvel kitolja a törvény alkalmazását: ezzel elsősorban a törvényhozásnak adva időt arra, hogy időközben megszülessen a végső javaslat.
Az indítvány szerint abban az esetben, ha a 65. életévét elért közalkalmazott vagy köztisztviselő pályázat útján betölthető állására nem sikerült alkalmas személyt találni, vagyis a pályázat sikertelen volt, nem szűnik meg a jogviszony, hanem egy évvel meghosszabbodik. Kedvezőbb helyzetbe hoznák továbbá a határozott idejű jogviszonyokat betöltőket azáltal, hogy amennyiben a határozott idő lejártát 2005 január 1-je előtt rögzítették, akkor a jogviszony nem a 65. életév betöltésekor, hanem a határozott idő lejártát követően szűnik meg. A vezetői beosztások esetében 2005. július 1-je a határnap, a 65. életév betöltésétől függetlenül, a vezetői megbízás lejártával.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet