Jelentősen növelné a magyar szállodaipar versenyképességét egy eseteleges áfa csökkentés – mondta a NAPI Gazdaságnak Niklai Ákos a Magyar Szállodaszövetség elnöke. A szállodai szolgáltatások áfa tartalmát 2004. január elsejétől emelték 12-ről 15 százalékra, amivel a magyar szállodaipar az uniós tagállamok közül az egyik legmagasabb adót fizetővé vált. A szakma az emelést egyebek kzött azért is ellenezte, mert így a hotelek a szolgáltatás javulása nélkül lettek drágábbak. Ráadásul az áfa emelés egy recessziós időszak végén történt, a túl erős forint sem könnyített a helyzeten, továbbá az energia és munkabér kiadások is növekedtek. Az európai piac ugyanakkor összesen – euróban számítva – két százalékos drágulást fogadott el. Ennek köszönhetően az áfa emelkedést tulajdonképpen a magyar szállodák nem tudták a vendégekre terhelni, így viszont igen alacsony lett a nyereségesség. Niklai szerint, ezért a hotelek nem tudnak megfelelő összeget biztosítani felújításra, korszerűsítésre. Tavaly a fővároson kívül szinte mindenhol stagnált, vagy csökkent a vendégéjszakák és a vendégek száma, Budapesten ezzel szemben 20 százalékos növekedés volt, amely elsősorban a fapados járatoknak volt köszönhető. Az adóreform koncepciójában szereplő áfa tartalom csökkenés, azonban javítana a szállodások életén. A jelenlegi átlag 5 és 30 ezer forint közötti szobaárak 500 és 3000 forint körül csökkenhetnek.
