Tóth László Levente
Megjelentek az idei agrártámogatási rendeletek – jelentette be Pásztohy András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) politikai államtitkára. A területalapú támogatás idei, 94 milliárd forintnyi uniós része (SAPS) kifizetéséről szóló március 18-án már megjelent jogszabály szerint – az agráregyezségnek megfelelően – a támogatások 80 százaléka december 1. és december 31. között kifizethető, illetve bankoknál történő faktorálással akár a nyár folyamán igénybe tudják venni a gazdálkodók. Aláírták tegnap az idei területalapú támogatás nemzeti kiegészítéséről (top up) szóló rendeletet is, amely – mivel szintén 30 százaléka az uniósnak –, ugyancsak 94 milliárd forintról szól, amit az utófinanszírozás miatt jövőre fizetnek ki, illetve ennél is lehetőség van a faktorálásra. Szintén tegnap írták alá a nemzeti hatáskörben nyújtott támogatásokról szóló 25/2004-es FVM-rendelet módosítását. Az idei területalapú támogatásra vonatkozó kérelmeket május 11-éig kell benyújtani.
Benedek Fülöp, az FVM közigazgatási államtitkára szerint ebben az évben március 18-áig 93 milliárd forintot fizettek ki a termelőknek különféle támogatások címén, s ebben nincs benne a tavalyi top upból eddig kifizetett mintegy 30 milliárd. Hozzátette, hogy a gazdálkodók hozzávetőleg 390–400 milliárd forint agrártámogatáshoz juthatnak az idén. A költségvetésből 328 milliárd forint származik, ehhez jön az említett 94 milliárd ebben az esztendőben kifizethető 80 százaléka, feltételezve, hogy az adminisztráció során nem lesz az ideinél több hiba.
A notifikált nemzeti támogatásokat mindenesetre két ütemben folyósítaná a tárca. Az elsőbe tartozó kifizetésekre március 31-étől, a második ütemre a nemzeti vidékfejlesztési terv átcsoportosítása után lesz lehetőség, várhatóan júniustól.
